Bliżej pszczół – bliżej świata, przyrody i bliżej Boga…

Bliżej pszczół – bliżej świata, przyrody i bliżej Boga…

Jako ludzie, w codziennym zabieganiu, niejednokrotnie nie doceniamy wielkiego i pięknego świata, który jest darem Boga dla człowieka. Do tej kategorii osób jednak nie należą uczniowie ZSTW w Trzcianie, którzy nieprzypadkowo rozwijając swoje życiowe pasje, uczą się, by zostać weterynarzami, a tym samym pomagać ludziom i zwierzętom.

 1 i 2 marca 2017 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył się drugi etap Ogólnopolskiego Konkursu zatytułowanego „Bliżej Pszczół”. Po pierwszym etapie, w którym wzięło udział blisko 600 uczniów z całej Polski, do drugiej tury zakwalifikowały się 32 osoby z poziomu ponadgimnazjalnego. Wśród uczestników znalazł się także uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie – Karol Gomółka. Nad przygotowaniem do kolejnego etapu, wraz z ks. Rafałem Janasem, czuwał Pan mgr inż. Jakub Cygan – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSTW w Trzcianie. W swojej wypowiedzi profesor Cygan zaznacza: „Wielu uczniów naszej szkoły posiada w sobie wewnętrzną pasję do świata przyrody. Grono pedagogiczne powinno odpowiednio ukierunkować zdolności uczniów tak, by odnieśli oni życiowy sukces i spełnienie zawodowe po ukończeniu edukacji w naszej szkole”.

Drugi etap konkursu „Bliżej Pszczół” został przeprowadzony w murach Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego Jana Pawła II. Uczestnicy etapu ogólnopolskiego oprócz udziału w olimpiadzie, zaangażowali się także w konferencję naukową “Pszczoła w mieście”. Podsumowaniem poszczególnych wykładów były zagadki i pytania testowe, których zwycięzcy mogli wygrać drobne narody i akcesoria związane z pszczelarstwem. Mogli oni także zapoznać się z zabytkami Lublina i poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą pszczół. Konkurs stał się także doskonałą okazją do nawiązania relacji pomiędzy reprezentantami poszczególnych szkół kształcących swoich wychowanków w zakresie weterynarii i pszczelarstwa oraz do promocji uczelni i kierunków znajdujących się na KULu. Należy zaznaczyć, że wielu absolwentów szkół weterynaryjnych jako kontynuację swojego procesu dydaktycznego wybiera KUL, ponieważ jest to uczelnia, która pomaga im rozwijać swoje życiowe pasje, dotyczące świata przyrody.

W drugim dniu pobytu w Lublinie Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zostało przyznane dla ZSTW w Trzcianie, którego reprezentantem był Karol Gomółka z klasy trzeciej. Zwycięzca wygrał laptopa, Indeks KUL, dający możliwość podjęcia studiów na kierunku Architektura Krajobrazu, a także liczne akcesoria pszczelarskie: ul wraz z podstawowym zestawem do jego obsługi, specjalistyczną literaturę i miód. Laureat Konkursu „Bliżej pszczół” nie kryje zaskoczenia wygraną. Karol Gomółka zaznacza, że zwierzętami pasjonuje się od dzieciństwa. Szczególnym przedmiotem jego zainteresowań są pszczoły, którymi opiekuje się od kilku lat.

Tekst: ks. Rafał Janas

 

Zdjęcia: https://photos.google.com/share/AF1QipMvM-0JmMsIlYykEcKQH3lFS0eQSzW-pkfBYP60IrS5YUPV5NQTpgc6uXKO0lls5Q?key=Y3FWSkxTU2NMdzJOcEJTbjUyMnJIOXZvZ1BSNENn

Źródło: http://www.zstw.pl/node/1209