I miejsce w centralnym etapie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

I miejsce w centralnym etapie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu  „Poznajemy Ojcowiznę”

Karolina Sowa, Szymon Hadam, Kamil Nowak i Paweł Sierant, autorzy pracy literackiej pt.: „Artystyczny Dynów, czyli od Baraku w Czarnej do Centrum Pompidou”, wraz z opiekunami zaproszeni zostali do Witnicy, miejscowości w Ziemi Gorzowskiej, gdzie w dniach 26.05.2017r. – 28.05.2017r. odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV centralnej edycji OMKK „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkurs przeprowadzany jest na szczeblu rejonowym, wojewódzkim i centralnym a kierowany do uczniów wszystkich typów szkół. W tym roku do konkursu przygotowano 400 prac. Najlepsze opracowania w województwie wysyłane są do Warszawy, gdzie komisja wybiera zwycięzców. Spotykają się oni na zlocie laureatów, który jest główną nagrodą, ufundowaną przez organizatorów. Dojazd do miejsca spotkania opłacany jest przez szkoły /stąd w tym miejscu składamy ogromne podziękowania dla naszej Dyrekcji Szkoły/. Miejsce zlotu jest co roku w innej części Polski.

Program tegorocznej imprezy był bardzo różnorodny: od zwiedzania zabytków Witnicy, pałacu w Dąbroszynie, przez liczne na tym terenie tematyczne parki – Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji, Park Dinozaurów w Nowinach Wielkich, Edukacyjny Park Dendrologiczny w Mościcach – oraz Prywatne Muzeum Chwały Oręża Polskiego czy wycieczkę nad Jezioro Wielkie, po spotkania z pasjonatami i imprezy integracyjne. Zjazd laureatów okazał się bardzo sympatyczny i twórczy. Mimo że wszyscy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu panowała swobodna i bardzo życzliwa atmosfera. Sprzyjały temu ognisko, występy, zabawa z zespołem muzycznym i wspólne wycieczki.

Witnica to piętnastotysięczne miasteczko, położone tuż przy granicy niemieckiej, oddalone około 20 km od Gorzowa Wielkopolskiego. W przeszłości działało tam wiele zakładów produkcyjnych, z których do dzisiaj dobrze prosperującym jest Browar Witnica SA. Dużą atrakcją miasteczka jest muzeum utworzone przez Czesława Chmielewskiego. Syn nieżyjącego już właściciela opowiedział o powstaniu placówki. Jego ojciec, który jako młody oficer brał udział w forsowaniu Nysy Łużyckiej i w walkach z oddziałami Grupy Armii "Środek", feldmarszałka Schörnera, pod Budziszynem został ciężko ranny, uznany za zaginionego i znalazł się na liście poległych. Tymczasem sanitariusze radzieccy zabrali go nieprzytomnego z pola walki i przetransportowali na dalekie zaplecze. Tam po miesiącach walki wygrał bój o życie. Po wojnie założył rodzinę i po latach przypadkowo natknął się na książkę Kazimierza Kaczmarka pt. „Przez trzy granice” z wpisem, iż pułkownik (czyli on), zginął i został pochowany na cmentarzu 17. pułku Piechoty II Armii Ludowego Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Udał się tam niezwłocznie i odnalazł swój grób. Okazało się także, że pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. To skłoniło go do stworzenia muzeum, które ma dokumentować udział Wojska Polskiego w II wojnie światowej.

Nowatorski i intrygujący jest założony przez innego witnickiego pasjonata Zbigniewa Czarnucha Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji. Jest to park tematyczny, w którym zebrano urządzenia i obiekty opisujące rozwój ludzkiej cywilizacji, od wynalazku koła, przez maszynę parową, aż do anteny radiowo – telewizyjnej.

Miłośników minerałów i świata prehistorycznego na pewno zaciekawiła ekspozycja Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich, która zwracała uwagę swą aranżacją i animacją.

Kolejnym parkiem odwiedzanym przez uczestników zlotu było arboretum w Mościcach. Z inicjatywy Zbigniewa Rudzińskiego i innych działaczy PTTK, zupełnie od podstaw powstaje to szczególne miejsce. W tej chwili w parku rośnie ponad 120 gatunków drzew i krzewów i kolekcja stale się powiększa.

Mocnym punktem programu okazała się prezentacja przedstawiona przez Piotra Charę, dotycząca przyrody Parku Narodowego „Ujście Warty”. Pasjonująca opowieść o ptakach zamieszkujących to szczególne miejsce, zilustrowana wspaniałymi, wykonanymi przez prelegenta zdjęciami była i dowcipna i bardzo profesjonalna. Nawet mało wrażliwych na piękno przyrody potrafiła zauroczyć.

Tu nasuwa się wniosek, że Ziemia Witnicka jest bogata nie tylko w unikatowe walory przyrodnicze ale i w ludzi o wielkich sercach, pasji i swadzie, dzięki czemu udało się nadać temu miejscu intrygujący charakter.

Organizatorzy zadbali też o doskonałe zakwaterowanie i wyżywienie. Zaimponowali sprawnością organizacyjną i gościnnością.

Patronat nad imprezą sprawował Minister Edukacji Narodowej a patronat medialny lokalne media. Tu można dodać, że uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie udzielili wywiadu redaktor Agnieszce Dobosiewicz, dziennikarce gorzowskiej redakcji Radia Zachód i Radia Gorzów.

Nagrody specjalne im. Heleny Cieślak dla nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie.

Tegoroczna gala XXIV Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” okazała się dodatkowo sympatyczna i ważna dla zespołu z Dynowa, bowiem prezes Zarządu Głównego PTTK Andrzej Gordon wręczył małżeństwu Annie i Jarosławowi Molom dwie nagrody specjalne, które przyznawane są opiekunom, szczególnie zasłużonym w przygotowywaniu uczestników konkursu. Wyróżnienie to zostało ustanowione w roku 2011, na cześć inicjatorki i pomysłodawczyni konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” – Heleny Cieślak. Była ona honorowym członkiem PTTK i wieloletnim, wybitnym działaczem w Oddziale „Kujawskim" PTTK we Włocławku. Przyznawane nagrody to tradycyjna włocławska ceramika. Ma ona kształt amfor opatrzonych indywidualną sentencją. Nagrody te są tym cenniejsze dla nauczycieli, że do tej pory przyznano ich na razie tylko 18!

 

Opiekunowie nagrodzonego zespołu –

Anna i Jarosław Molowie