Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

W Rzeszowie w Parku Jedności Polonii z Macierzą pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego miały miejsce wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Garnizonu Rzeszów oraz innych jednostek i instytucji wojskowych. Licznie stawili się kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych, mieszkańcy miasta, nie brakowało również dzieci i młodzieży.

Obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2017 roku w stolicy Podkarpacia rozpoczęła o godz. 9.30 uroczystą Msza Święta w Kościele Garnizonowym, którą koncelebrował Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba. Bezpośrednio po mszy sformowano kolumny pododdziałów wojska oraz służb mundurowych towarzyszących w tym dniu żołnierzom i przemaszerowano pod pomnik generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel. Dowódca uroczystości ppłk. Tomasz Gdak złożył dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Garnizonu Rzeszów płk. Ryszardowi Pietrasowi meldunek o gotowości pododdziałów.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego pułkownik Pietras przywitał wszystkich zgromadzonych, a w swym wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego, jak też nawiązał do czasów współczesnych: ,,Bitwa Warszawska szeroko rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego. Był to jeden z największych sukcesów naszego oręża i jednocześnie jedna z najważniejszych bitew ubiegłego wieku. Dumą napawa fakt, że nasi poprzednicy, podhalańczycy, też brali w niej udział i przyczynili się do wielkiego zwycięstwa”. Pułkownik mówił dalej:  Dzisiejsze święto to także okazja do spojrzenia na naszą dzisiejszą Armię, która rośnie w siłę dzięki nowym brygadom i jednostkom Obrony Terytorialnej powstającym i już działającym w naszym regionie, ale także dzięki postępującej modernizacji i ciągłemu dostosowaniu struktur do wymogów współczesnych konfliktów. Mogę śmiało powiedzieć że dziś polski żołnierz nie jest biernym obserwatorem zagrożeń, które godzą w cały wolny świat. Nie boimy się wyzwań i potrafimy je podejmować.’’

Asystę honorową, oprócz żołnierzy 21 BSP, wystawili także żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, instytucji wojskowych z regionu oraz młodzież strzelecka. Żołnierzom towarzyszyły także poczty sztandarowe służb mundurowych. Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch w swym wystąpieniu przypomniał postać Generała oraz podziękował wszystkim za oprawę uroczystości. Następnie ppor. Rafał Bryk odczytał Apel Pamięci, a pododdział honorowy dowodzony przez kpt. Bernarda Ferenca strzelił salwę honorową. Podczas obchodów mianowano również 11 żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe: kapitana, porucznika oraz starszego chorążego sztabowego. Ponadto wręczono złote i srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wśród odznaczonych był miedzy innymi Z-ca Dowódcy 21 BSP płk dypl. Jarosław Mokrzycki.

Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa. Powiat Rzeszowski w trakcie uroczystości reprezentował Wicestarosta Marek Sitarz.