78 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

78 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Rocznicowe uroczystości odbyły się w środę (27.09) w Rzeszowie przed pomnikiem pamięci Armii Krajowej, oprócz przedstawicieli władz województwa, samorządowców, posłów i mieszkańców Rzeszowa uczestniczyli w nim twórcy i działacze polskiego państwa podziemnego. 

Kapitan Stefan Michalczak przewodniczący rzeszowskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK mówił, że państwo podziemne było symbolem zjednoczenia ludzi, zbudowanym z niezłomności ludzkich charakterów, siły ducha i heroicznego poświecenia tych, którzy za wolność byli gotowi iść na śmierć – jak kamienie przed Boga rzucane na szaniec. 

Polskie Państwo Podziemne to ewenement nigdzie indziej na świecie w żadnym okupowanym kraju, ani wcześniej, ani później nie stworzono takich struktur. Nie tylko wojskowych czyli zbrojnego ramienia. W szczytowym okresie AK liczyła 200 tysięcy żołnierzy, ale także struktur cywilnych, rządu w podziemiu, struktur administracyjnych, tajnego nauczenia i tajnego sądownictwa. Celem był plan Burza, który miał przybliżyć Polskę do wolności stało się inaczej, ale wartość polskiego państwa podziemnego i ludzi, którzy go tworzyli pozostała w historii. O ich twórcach i działaczach przypomniano w apelu poległych. 
 

Powiat Rzeszowski reprezentował Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz.