Śladami Kochanowskiego i Gombrowicza

Śladami Kochanowskiego i Gombrowicza

W tym roku Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, jako organ prowadzący szkołę w dniach 12-13 września 2017 r. zorganizowało już po raz trzynasty Plener Kulturalny: „Szlakiem Dziedzictwa Kulturowego”. Nagrodą, za dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie, dla uczniów była wyprawa do miejsc pamięci narodowej. Opiekun wraz siedmiorgiem reprezentantów Zespołu Szkół Techniczno- Weterynaryjnych w Trzcianie uczestniczyli w wycieczce, tym razem po terenach Mazowsza.  

Zwoleń był pierwszym punktem na mapie, który odwiedziliśmy. Bogata historia rodu oraz ekspozycja muzealna przy kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XVI wieku, z kaplicą Kochanowskich, w której spoczywają szczątki renesansowego poety Jana Kochanowskiego, zainteresowała niemal wszystkich uczestników wycieczki. 
Kolejnym etapem kulturalnej przygody plenerowiczów była leśna polana w Żytkowicach, gdzie młodzi ludzie zapalili świece przy pomniku Legionistów Polskich, poległych w walkach pod Laskami i Anielinem w 1914 roku; 

W Warce odwiedziliśmy pałac rodziny Pułaskich, w którym znajduje się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Ekspozycje prezentują sylwetki wielkich Polaków, którzy zasłużyli się nie tylko dla Polski, ale także wpisali się na karty historii Stanów Zjednoczonych. 
Ponadto uczestnicy pleneru obejrzeli wystawę czasową, najbardziej znanego polskiego rzeźbiarza w Stanach Zjednoczonych – Andrzeja Pityńskiego. 

W Anielinie młodzi zobaczyli pomnik poświęcony walczącym w Powstaniu Styczniowym pod dowództwem płk. Władysława Kononowicza. Tam również zapalili „światło pamięci”. 
Kolejny dzień poznawania miejsc dziedzictwa kulturowego południowego Mazowsza zaczęliśmy od wystawy maszyn do obróbki metali, wystawy motoryzacyjnej, warsztatów krawieckich i szewskich w Muzeum Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego w Chlewiskach.  
Przedostatnim punktem wycieczki było Centrum Rzeźby Polskiej oraz posiadłość i pałacyk należący niegdyś do Józefa Brandta w Orońsku. 

Na zakończenie XIII Pleneru Kulturalnego organizator przewidział odwiedziny Muzeum Witolda Gombrowicza, oprócz tego, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji otwartej na temat twórczości: Gombrowicza, Schulza, Witkiewicza.

Ten cykliczny wyjazd edukacyjny jest niewątpliwie doskonałą okazją, aby pokazać młodzieży, szeroki wachlarz miejsc i postaci ważnych dla rozwoju kultury, nie tylko Polski, ale także świata.  Plener jest także okazją do integracji, wymiany myśli i poglądów uczniów ze wszystkich szkół Powiatu Rzeszowskiego. Młodzi ludzie, na pewno, zapamiętają to spotkanie z kulturą na długo.

Galeria zdjęć

 

Tekst oraz zdjęcia: Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie