"Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” 2017

"Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” 2017

W dniach 02.11.2017r. – 08.11.2017r. społeczność Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, poprzez zaproszenie Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Pani Małgorzaty Rauch, zaangażowała się w projekt o nazwie "Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA”. Celem akcji "Podkarpacka #KOMÓRKOMANIA” była realizacja właściwych postaw społecznych związanych z promocją zdrowia i ratowaniem życia pacjentów dotkniętych chorobami nowotworowymi krwi.

Akcja edukacyjno – informacyjna zaczęła się już w dniu 02.11. 2017r., poprzez prezentację akcji przeprowadzoną w klasach. Następnie uczniowie przeprowadzili akcję promocyjną w mediach społecznościowych (Facebook, Snapchat), a wolontariusze z klasy 4THL (Karolina Sowa, Agnieszka Jureczko, Małgorzata Banaś, Katarzyna Ferenc, Gabriela Kurasz i Justyna Bugira) – w obrębie Miasta Dynów i Gminy Dynów. Do akcji przyłączył się także Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie – Przychodnia Rejonowa w Dynowie, gdzie dzięki pomocy Pani Łucji Bachurskiej oraz Pani Krystyny Wielgos pacjenci mieli okazję zapoznać się z materiałami promocyjnymi #KOMÓRKOMANII oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z pobieraniem szpiku kostnego. Akcję promowano także na szkolnym fanpejdżu poprzez utworzenie wydarzenia oraz skorzystanie z płatnej opcji reklamy. Dodatkowo, wszyscy uczniowie oraz rodzice dostali poprzez dziennik elektroniczny imienne zaproszenie na Dzień Dawcy Szpiku, jak i również podstawowe dane dotyczące pobierania szpiku. Dzięki pomocy Polskiego Radia Rzeszów S.A. i portalu regionalnego Nowiny24.pl, wiadomość o Dniu Dawcy Szpiku i możliwości dokonania rejestracji w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie dotarła do bardzo wielu odbiorców.

W dniu 04.11.2017 r., dzięki uprzejmości Pani Grażyny Malawskiej, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie, akcja trafiła także do mieszkańców Dynowa uczestniczących w koncercie "II Dynowskie Zaduszki Muzyczne". Mieszkańcy chętnie wspierali fundację DKMS oraz byli zainteresowani dokładniejszymi informacjami na temat Dnia Dawcy Szpiku. Następnego dnia w szkole przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na cele statutowe Fundacji DKMS. Ponadto uczniowie uczestniczyli w dedykowanych akcji zajęciach lekcyjnych: klasa 4TI – "Nowotwory krwi -prawdy i mity", klasa 4THL-„Uczymy się umiejętności racjonalnego podejmowania trudnych decyzji", klasa 4TPS- "Chcieć pomóc chorym na nowotwory krwi", klasa 3TI – "D2- Diagnoza, Dar.. i drugie życie", a klasa 3 TPS – "Co możemy zrobić dalej?".

Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie akcji rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w ramach finału akcji „#KOMÓRKOMANIA”. Podczas „Dnia Dawcy Szpiku” w dniu 8.11.2017r. w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. S. Wyszyńskiego w Dynowie wolontariusze rejestrowali chętnych uczniów, nauczycieli, rodziców, ale także i absolwentów, mieszkańców Dynowa i okolicy. Nie każdy chętny mógł być zarejestrowany. Czasami na przeszkodzie stawała zbyt mała waga ciała (minimalnie 50 kg), wiek (wymagany przedział wiekowy wynosił 18 – 55 lat) lub stan zdrowia. Jednak aż 92 osoby zostały pomyślnie zarejestrowane jako potencjalni dawcy komórek macierzystych, zwiększając tym samym szanse osób chorych na nowotwory krwi na znalezienie swojego "bliźniaka genetycznego" oraz na drugie życie.

Serdeczne podziękowania kieruję do Pani Dyrektor Haliny Cygan za pomoc w organizacji i realizacji "Podkarpackiej #KOMÓRKOMANII". Dziękuję bardzo wszystkim uczniom – niech Wasz altruizm, Wasze zaangażowanie, zrozumienie i chęć niesienia pomocy innym zostaną z Wami jak najdłużej. Dziękuję także całej społeczności szkolnej- nauczycielom, pracownikom, rodzicom i społeczności lokalnej za przyłączenie się do nierównej walki z nowotworami krwi.

Kinga Oleksa-Skubisz

koordynator #KOMÓRKOMANII z ramienia DKMS