Nauczyciel na Medal w Zespole Szkół Techniczno- Weterynaryjnych w Trzcianie

Nauczyciel na Medal w Zespole Szkół Techniczno- Weterynaryjnych w Trzcianie

W Trzcianie też potrafią dobrze uczyć

Pani Barbara Selwa – doradca metodyczny powiatu rzeszowskiego oraz nauczycielka fizyki i matematyki w ZSTW w Trzcianie zdobyła tytuł Nauczyciela na Medal, na szczeblu wojewódzkim konkursu zorganizowanego przez „Gazetę Codzienną Nowiny”, pod honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Rauch oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby. Plebiscyt został przeprowadzony w dniach od 13.10.2017r. do 17.11.2017r.

Pani Barbara Selwa zdobyła w finale wojewódzkim 1997 głosów, pokonując konkurentów w kategorii nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Wygrywając konkurs, tym samym udowodniła, że w szkole w Trzcianie, mimo że jest ona zlokalizowana na wsi, też mogą pracować profesjonaliści- pasjonaci.

Celem konkursu było wybranie spośród nauczycieli tych najbardziej cenionych i lubianych, zarówno przez uczniów, jak i rodziców. Nauczycieli, którzy nie tylko doskonale przekazują wiedzę, lecz także mają umiejętność nawiązywania relacji z uczniami, cieszą się sympatią, autorytetem i szacunkiem.. 

Laureaci byli wybierani osobno w miastach: Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Tarnobrzegu, w powiatach: przemyskim, krośnieńskim, tarnobrzeskim oraz w pozostałych powiatach województwa podkarpackiego. Plebiscyt odbył się w trzech kategoriach: nauczyciel klas I-III, nauczyciel klas IV-VII i gimnazjum, nauczyciel szkół ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap konkursu polegał na zgłaszaniu kandydatów uczących w szkołach wszystkich szczebli, we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego, na których można było głosować  do dnia 8 listopada 2017r. Następnie nauczyciele, którzy zebrali największą liczbę głosów w powiecie, przeszli do finału wojewódzkiego plebiscytu.

Redaktor naczelny „Gazety Codziennej Nowiny” Stanisław Sowa, w ten sposób opowiada o istocie zorganizowanego plebiscytu:

"Nauczyciel to zawód wyjątkowy. Nie można się go tak po prostu nauczyć. Poza wiedzą i doświadczeniem, aby spełniać się w tej roli, trzeba mieć umiejętność nawiązywania relacji z uczniami, budowania u nich autorytetu i szacunku, umiejętność bycia jednocześnie ich opiekunem, liderem, ale i przyjacielem. Takich nauczycieli z Podkarpacia docenimy i nagrodzimy w akcji Nauczyciel na Medal (…) Szukamy pedagogów, którzy zjednują sobie uczniów i ich rodziców swoją cierpliwością, uprzejmością i serdecznością. Ale także takich, którzy wielki szacunek zdobywają fachowością, a czasem nawet… surowością. Szukamy nauczycieli z pasją, którzy swoją pracą wychodzą poza ustalone w etacie ramy, często poświęcając przy tym swój czas wolny."

Cytując słowa Redaktora naczelnego „Nowin” Stanisława Sowy: „Nauczyciel to zawód wyjątkowy. Nie można się go tak po prostu nauczyć”, stwierdzam, że doskonale wpasowują się one w sylwetkę zawodową Pani Barbary Selwy- nauczyciela pasjonata. Myślę, że wiele osób jeszcze bardziej doceni ten sukces, jeśli przeczyta, że naucza ona dwóch, nie zawsze lubianych przez młodzież, przedmiotów: matematyki i fizyki. Jak widać Ci, którzy głosowali, dzięki niej je polubili- bo jak inaczej odbierać ten sukces. Duża wiedza merytoryczna, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazania na zajęciach lekcyjnych, czy też pozalekcyjna praca z młodzieżą, jak również indywidualne podejście do ucznia, ciepło, spokój wewnętrzny, spowodowały, że pierwszego dnia plebiscytu byłem pewien, że jeśli nie pani Selwa – to kto?

Zdaję sobie sprawę, że wokół nas jest wielu wspaniałych nauczycieli, ale wśród nich są jednak Ci najlepsi. Z dumą muszę podkreślić, że coraz więcej tych dobrych jest właśnie w szkole w Trzcianie.

Gratulując Pani Profesor zasłużonego zwycięstwa, które jest jej dużym sukcesem, jak również sukcesem szkoły, życzę zwyciężczyni oraz wielu innym utalentowanym nauczycielom szkoły, którą prowadzę, sukcesów w kolejnych edycjach tego prestiżowego konkursu.

Janusz Jakubek – dyrektor ZST-W w Trzcianie

Czytaj więcej:

http://www.nowiny24.pl/serwisy/nauczyciel-na-medal/a/nauczyciel-na-medal-glosowanie-finalowe-zakonczone,12538858/