III Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach

III Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach

Niedzielne popołudnie 12 listopada 2017 r. było okazją do udziału w niecodziennym wydarzeniu. Kościół św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach był miejscem, w którym odbył się III już Koncert Pieśni Patriotycznych. Wzorem lat ubiegłych patronat honorowy nad koncertem objął Starosta Rzeszowski – Pan Józef Jodłowski. Z roku na rok zarówno koncert jak i jego poziom artystyczny cieszy się coraz większym uznaniem, o czym świadczy fakt, że tegoroczna edycja koncertu została objęta patronatem medialnym Katolickiego Radia VIA w Rzeszowie.

Jak co roku koncert poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny, po której gospodarze koncertu, Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic, rozpoczęli spotkanie z muzyką patriotyczną wykonaniem średniowiecznego hymnu BOGURODZICA. Koncert poprowadził wikariusz parafii Bratkowice – ks. Witold Pazdan, przedstawiając przybyłe na koncert chóry a także przybliżając słuchaczom treści prezentowanych pieśni i utworów, historię ich powstania oraz autorów. A wykonawcami koncertu byli:

  • chór GAMA ze Świlczy – dyrygent Patryk Rak
  • chór RISOLUTO ze Zgłobnia – dyr. Ryszard Pich
  • chór ŚW. ROCHA z Rzeszów-Słocina – dyr. Krzysztof Hus
  • a także gospodarze wydarzenia chór męski RESONANTAE z Bratkowic – dyr. Jakub Pięta

W kolejności chóry zaprezentowały następujące utwory:

Chór GAMA"Piechota"

Chór ŚW. ROCHA"My, Pierwsza Brygada"

Chór RISOLUTO – "Rota"

Chór GAMA  – "O mój rozmarynie",  "Marsz, marsz Polonia"

Chór RISOLUTO – "Przybyli ułani", "Piękna nasza Polska cała"

Chór ŚW. ROCHA  "Modlitwa do Bogurodzicy"

Chór Męski RESONANTAE – "Ojczyzna moja", "Kraj rodzinny Matki mej"

Na zakończenie uroczystego koncertu, w wielkim finale tego wieczoru, bratkowicki kościół wybrzmiał podniosłym i gromkim wykonaniem przez połączone chóry monumentalnego hymnu "Gaude Mater Polonia".

Za udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych wszystkie chóry otrzymały od organizatorów podziękowania i pamiątkowe statuetki, które w imieniu Starosty Rzeszowskiego wręczyli: pan Tadeusz Pachorek – członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, radny Powiatu Rzeszowskiego pan Tomasz Wojton oraz pani Iwona Zawadzka – kierownik Biura Promocji Powiatu Rzeszowskiego a także ks. Józef Książek – proboszcz parafii Bratkowice.

Jak podkreślali licznie zgromadzeni widzowie koncert był szczególną uroczystością, pełną wzruszających chwil, jakie można było przeżyć słuchając wspaniałych wykonań pieśni pełnych ducha patriotyzmu i przepełnionych miłością do Boga i Ojczyzny. Nie obyło się także bez podziękowań złożonych organizatorom koncertu za prawdziwą ucztę duchową oraz krzewienie patriotyzmu śpiewem i muzyką. Od pierwszej edycji koncert organizuje Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach oraz Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic. Tegoroczna wizja artystyczna koncertu oraz jego kierownictwo było dziełem dyrygenta Chóru gospodarzy Pana Jakuba Pięty.

Zwieńczeniem Koncertu było wspólne odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”, po którym chóry i goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany z pomocą jak zawsze uczynnych pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkowicach.

Organizatorzy koncertu składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu panu Józefowi Jodłowskiemu za honorowy patronat i ufundowanie pamiątkowych dyplomów i statuetek, a także sponsorom:

  • panu Krzysztofowi Ciszewskiemu – właścicielowi hotelu Zacisze (Bratkowice),
  • państwu Bożenie i Andrzejowi Zabawskim – firma Usługi Gazowo – Sanitarne (Rzeszów),
  • panu Michałowi Flis – firma Drewprofil (Bratkowice – Dąbry),
  • państwu Alinie Goldman i Krzysztofowi Dąbrowskiemu – firma ERRIS

foto: Andrzej Bednarz

Tekst: Bogdan Wójcik