Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w ZST-W w Trzcianie

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania w ZST-W w Trzcianie

Święto to – obchodzone 8 listopada – jest elementem kampanii na rzecz promocji zdrowego żywienia. Jego inicjatorem była Komisja Europejska, która ze względu na niepokojące doniesienia, dotyczące stanu zdrowia społeczeństw, podjęła inicjatywę promującą zdrowe odżywianie. Z roku na rok niemal na całym świecie przybywa dzieci i ludzi młodych, którzy walczą z różnymi chorobami, związanymi z nieprawidłowym odżywianiem. Przede wszystkim z otyłością. W samej tylko Unii Europejskiej jest  około 22 mln otyłych osób. To poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Otyłość może przecież prowadzić do bardzo groźnych chorób ( serca, raka, udaru, nadciśnienia). 

Obecnie panuje „moda” na zdrowe żywienie. Prawidłowa dieta jest podstawą dobrej kondycji i zdrowia. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego stylu życia. Niemniej jednak, na tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia. O tym wszystkim wiedzą uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, którzy przygotowali pod opieką Pań nauczycielek Aleksandry Bieszczad – Ochał i Agaty Paśko, akcję promującą zdrowy tryb życia. W dniu 8. listopada 2017 roku, z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, odbył się na holu szkolnym happening, zatytułowany "Jedz zdrowo i kolorowo", dotyczący propagowania wiedzy z zakresu nauki o żywności i żywieniu człowieka. Młodzież miała okazję uzyskać podstawowe wiadomości na temat składników odżywczych, wartości odżywczej produktów, zasad racjonalnego żywienia. Prezentowane filmy edukacyjne zawierały treści, dotyczące roli poszczególnych składników odżywczych w żywieniu człowieka (białek, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych i witamin). Młodzież wzięła udział w konkursie, dzięki któremu dowiedziała się wiele o potrzebie stosowania diet, które odpowiednio dobrane, pomagają w profilaktyce i leczeniu różnych chorób i dolegliwości, a także o wartościach odżywczych wielu produktów. Uczniowie kształcący się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych zorganizowali również dla swoich kolegów i koleżanek poczęstunek, składający się z wartościowych produktów spożywczych. Rozdawali ulotki prezentujące piramidę zdrowego żywienia, zasady prawidłowego odżywiania oraz przepisy na zdrowy, domowy sok przecierowo – owocowy.

Mamy nadzieję, że ta akcja pozwoli każdemu zastanowić się nad tym jak się odżywia, co je, co zmienić w swojej diecie, a zdobytą wiedzę zastosować w praktyce.

Najlepszą wiedzą w konkursie z zakresu zasad zdrowego żywienia, wykazali się uczniowie:
Karol  Gomółka – uczeń kl IV TW 
Teresa Prajsnar – uczennica kl IV TW
Kamil Kijanka – uczeń kl IV TŻiUG. 

Zwycięzcom gratulujemy.

Galeria zdjęć