„Radosne święta-twórcze święta”

„Dla was i rodzin, ojczyźnie i światu
Rozkwita dzisiaj najcudniejszy z kwiatów-
Miłość, co z nieba do ludzi przychodzi:
Chrystus się rodzi”

Słowa księdza Franciszka Błotnickiego stały się mottem Jubileuszowej X edycji Konkursu Bożonarodzeniowego „Radosne święta-twórcze święta”. Celem konkursu było pobudzenie aktywności twórczej i rozwijanie zainteresowań tradycją Świąt Bożego Narodzenia uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku uczniowie mieli możliwość pokazania swoich uzdolnień i zaprezentowania wiedzy w czterech kategoriach konkursowych: plastycznej, plastyczno-literackiej, recytatorskiej oraz quizie wiedzy o Bożym Narodzeniu. Konkurs cieszy się od lat duża popularnością. Jubileuszowa edycja okazała się być rekordowa ze względu na ilość uczestników oraz prac dostarczonych na konkurs. Statystyka przedstawia się następująco: w kategorii plastycznej jurorzy mogli wybierać spośród 113 prac, z czego 45 ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, 68 ze szkół ponadgimnazjalnych, w kategorii plastyczno-literackiej mieli do oceny 20 prac- 9 ze szkół podstawowych, 11 ze szkół ponadgimnazjalnych. W quizie bożonarodzeniowym, adresowanym do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych,  wzięło udział 23 uczniów, a w recytacji swoje umiejętności zaprezentowało 6 uczestników.

Konkurs objęty został Patronatem Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, natomiast Patronat Medialny sprawowało Radio Fara. Uroczystą galę rozdania nagród w konkursie, która odbyła się 11 stycznia 2018 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji  Edukacji Narodowej w Dynowie zaszczycili swoją obecnością dyrektor Radia Fara ks. Andrzej Bienia, Radni Powiatu Rzeszowskiego p. Krzysztof Kędzierski i p. Aleksander Stochmal, specjalista służby leśnej  p. Dominik Turkosz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie p. Grażyna Paździorny, aktorzy filmowi i teatralni p. Marek Pyś oraz p. Mateusz Mikoś, była dyrektor szkoły p. Maria Radoń

Uroczystość rozpoczęła się piękną częścią artystyczną w wykonaniu młodzieży licealnej, która wprowadziła zebranych w klimat Bożego Narodzenia. Następnie rozdane zostały zwycięzcom poszczególnych kategorii konkursowych nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, dyrektor szkoły, Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie, Nadleśnictwo Dynów, Hurtownię „ Bewa” w Dynowie, Gminą Spółdzielnię Samopomoc Chłopska w Dynowie, Piekarnię-Cukiernię „Genesis”, Kwiaciarnię „Stokrotka” w Dynowie, Sklep internetowy „Wirtualny  Świat”, Sklep „Astel”, Hurtownię  „U Wojtka”, firmę „Cosmetiq”, ZUH „Krupp”, Zakład Instalacji Sanitarnych i Gazowych- Maria i Wojciech Radoń. Nagrodę specjalną ufundował Radny Powiatu Rzeszowskiego  p. Aleksander Stochmal. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom oraz tradycyjnie już mógł wziąć udział w loterii fantowej.

Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej i wyjątkowej atmosferze. Wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali jedną z najpiękniejszych polskich kolęd „Wśród nocnej ciszy”, dając tym samym wyraz swojego przywiązania do polskiej tradycji kolędowej. Po  części oficjalnej przybyli goście oraz uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, mogli obejrzeć piękną wystawę nagrodzonych prac jak również skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.
Wierzymy, że idea konkursowa przetrwa kolejne 10 lat i będzie się cieszyła nadal dużą popularnością wśród młodzieży. Już dziś zapraszamy na XI edycję naszego konkursu.