Druga odsłona cyklu „wielkie pytania w nauce i kulturze”

Druga odsłona cyklu „wielkie pytania w nauce i kulturze”

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza na wykład pt. „Terroryzm i piękno – między historią a literaturą”, który wygłosi prof. Stefan Chwin, jeden z największych znawców literatury, eseista, wybitny krytyk literacki, pisarz, którego książki przetłumaczono na 20 języków, człowiek o szerokich horyzontach, niezwykła osobowość. 

 

Intelektualna uczta z Mistrzem

Jak pisze w zapowiedzi wykładu sam prof. S. Chwin trudno o bardziej przeciwstawne sobie pojęcia jak terroryzm i piękno. A jednak kultura i sztuka europejska miała z terroryzmem problem i to nie tylko na płaszczyźnie kwestii moralnych. Tak jak zmieniał się sam terroryzm, tak zmieniała się też postawa artystów, filozofów, publicystów wobec tego zjawiska. Inaczej sprawę widzieli artyści i myśliciele epoki romantyzmu, inaczej do terroryzmu podchodzono w drugiej połowie XIX wieku, inaczej w wieku XX i wreszcie jeszcze inaczej jest on odbierany i przedstawiany w sztuce dzisiaj, w pierwszych dekadach XXI wieku. Rozrzut stanowisk był i pozostaje wielki, argumentacja, pojawiająca się w sporach, bywa złożona, a często paradoksalna. Jak na tym ogólnoeuropejskim tle rysowała się postawa pisarzy polskich? Jakie ujęcia i rozwiązania ideowe zderzały się ze sobą w polskiej literaturze, która dotykała tego tematu? Jak o terroryzmie myśleli wielcy polscy pisarze i publicyści? 
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, poszukiwać będzie w czasie drugiej odsłony cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze” (podlinkować stronę cyklu) wybitny Profesor i krytyk literacki – prof. S. Chwin (podlinkować notkę). Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Zapowiada się więc naprawdę intrygujące wydarzenie.

Wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w dyskusji o terroryzmie i pięknie, zapraszamy 19 lutego br., o godz. 17:00, do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Warto również podkreślić, że wydarzenie nie będzie miało charakteru tylko wykładu. Uczestnicy będą mogli wziąć w nim czynny udział zadając pytania i dyskutując z prowadzącym.

Warunki udziału w spotkaniu

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania i okazaniu na miejscu wydrukowanego biletu wstępu. W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30.
Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji Pana Profesora Chwina Po spotkaniu będzie możliwość rozmowy z Mistrzem i uzyskania dedykacji oraz autografów.

Kolejne odsłony cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”

Trzecie spotkanie, i tym samym wieńczące tegoroczny cykl wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze” z udziałem Pani Anny Dymnej oraz Wojciecha Bonowicza pt. „Sztuka życia”, odbędzie się 16 kwietnia br. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Informacja o możliwości rezerwacji biletów pojawi się na stronie internetowej cyklu.