Obchody 99. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Obchody 99. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie

Tegoroczne uroczystości rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Ks. Bp Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3-go Maja w Rzeszowie z okolicznościowym kazaniem.

Po zakończonej Mszy Św. przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli na Placu Farnym nastąpiło oficjalne złożenie meldunku. Przy dźwiękach Hymnu Narodowego dokonano podniesienia Flagi Państwowej na maszt oraz przeglądu pododdziałów. W trakcie uroczystości przyrzeczenie strzeleckie złożyło ponad 400 dziewcząt i chłopców z jednostek z całego Podkarpacia, ale i z samodzielnej jednostki Lwów ZSS Józefa Piłsudskiego. A treść przyrzeczenia odczytał bratanek pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. 

Strzelcy kochają Ojczyznę, znają jej historię i bohaterów narodowych. Są dumni z tego, że są Polakami. Strzelcy potrafią. Ci z Podkarpacia ale też Ci ze Lwowa, którzy od kilku lat są częścią Jednostki Strzeleckiej 2021 w Rzeszowie. „Strzelec” to szkoła patriotyzmu, ale też obywatelskiego wychowania. Dla strzelca bardzo ważne jest szkolenie wojskowe. To nie tylko zielone berety, mundury i emblematy ale też zajęcia ze strzelania musztry, a nawet udział w poligonach. To też przyciąga. Efekt jest taki, że Podkarpacie jest prawdziwą strzelecka potęgą. Drużyny strzelców i orląt działają w regionie przy większości szkół średnich ale też coraz częściej gimnazjach a nawet szkołach podstawowych. 

Po przemówieniach okolicznościowych oraz salwie honorowej dokonano żłożenia wieńców i wiązanek kwiatów. Kwiaty przy pomniku płk. Leopolda Lisa Kuli złożył również Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski wraz z Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem oraz Dyrektorem Powiatowego Urzedu Pracy Adamem Pankiem.