XXXI Edycja Konkursu „Najładniejsza Pisanka Wielkanocna”

Pisanki dominują w naszej obrzędowości ludowej już od stuleci. Zwyczaj malowania jaj w okresie wielkanocnym znany był w Polsce od czasów wczesnego średniowiecza. Mówi się, że to obrzęd stary jak Polska. Wspomina o nim w XIII wieku jeden z kronikarzy Wincenty Kadłubek w swej „Kronice polskiej”.

Autorzy pisanek zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu, to zarówno ludzie starsi jak i zupełnie młodzi, którzy doskonale poradzili sobie z technikami zdobniczymi. Wszystkie prace oceniano w kategoriach twórców indywidualnych-technika batikowa i skrobana oraz w kategorii „Mistrz i Uczeń”. Tradycyjne metody zdobienia jaj nie są łatwe, jednak wszystkie będą pięknie prezentowały się w koszyczku.

Nagrody dla twórców indywidualnych pisanki skrobane ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie otrzymali:

• Cecylia Kawalec z Grzegorzówki, gmina Hyżne
  • Ewalina Borowiec z Kąkolówki, gmina Błażowa
  • Urszula Wyskiel z Piątkowej, gmina Błażowa.

Najpiękniejsze pisanki powiększą kilkutysięczne zbiory Muzeum Pisanki funkcjonującego w ramach struktury organizacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Błażowej.