Anna Dymna i Wojciech Bonowicz gośćmi WSIiZ

Anna Dymna i Wojciech Bonowicz gośćmi WSIiZ

Jeśli chcesz być świadkiem nietuzinkowej rozmowy, której autorami będą dwie wybitne osobowości: ANNA DYMNAaktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna, założycielka Fundacji „Mimo Wszystko” oraz WOJCIECH BONOWICZ publicysta, autor tomów poetyckich, członek Rady Programowej Dni Tischnerowskich i Instytutu Myśli Józefa Tischnera – nie możesz przeoczyć tego wydarzenia.

Spotkanie pt. „Sztuka życia” połączone z rozmową o życiu oraz czytaniem fragmentów książek i wierszy wspaniałych poetek i poetów, odbędzie się 16 kwietnia br., o godz. 17.00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Rozmowa o życiu z udziałem Anny Dymnej i Wojciecha Bonowicza

W zapowiedzi spotkania Wojciech Bonowicz zastanawia się, czy od aktorki i poety można się dowiedzieć jak żyć? Jak bowiem wskazuje: Nieraz przecież porównywano artystki i artystów do ptaków lub motyli, chcąc w ten sposób podkreślić ich odmienność, niefrasobliwość, brak kontaktu z tym, co jest prawdziwą treścią życia. Ale czy obraz ten nie jest przypadkiem fałszywy? Czy artyści naprawdę „mają się lepiej” od innych? Czy żyją w alternatywnych światach? Artysta to ktoś taki sam jak wszyscy, tylko bardziej. Jeżeli czymś się od innych różni, to może tym tylko, że jest odrobinę uważniejszy, bardziej skupiony na konkretnej chwili, na dźwięku konkretnego słowa czy geście konkretnego ciała. Ten drobny gest czy pojedyncze słowo może się stać dlań inspiracją dla własnej twórczości.

Pytanie to zresztą można odwrócić: czy nie jest raczej tak, że każdy z nas jest wezwany, by być artystą? Choćby tylko artystą własnego życia: kimś, kto sprawi, że będzie ono twórcze, pełne sensu, że nie będzie tylko prostym przechodzeniem z jednego dnia w drugi. Ania Dymna często jest pytana w wywiadach o to, jak radzi sobie z upływem czasu. „Czas dziwnie się ze mną spoufalił”, powiedziała kiedyś, „ciągle mi o sobie przypomina. Rada jest jedna. Trzeba usiąść, głęboko się zastanowić nad sobą i zaakceptować siebie: swój wygląd, siły, możliwości. A potem uruchomić w sobie radość działania”. A działać można rozmaicie: tworząc instytucje i idąc w odwiedziny do kogoś, kogo nikt nie odwiedza, wychodząc na scenę i pisząc wiersz w zamkniętym pokoju…

Podczas wieczoru w rzeszowskiej filharmonii będziemy czytać Państwu wiersze rozmaitych poetek i poetów i rozmawiać o życiu. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żebyście zapragnęli być jego artystami – zapowiada W. Bonowicz.

Nie da się zatem ukryć, że przed nami wyjątkowo emocjonujące spotkanie i rozmowa o sprawach, które dotyczą każdego z nas. Warto również podkreślić, że w ramach drugiej części wydarzenia, organizatorzy przewidzieli dyskusję, w której każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział, zadając pytania i dyskutując z panelistami.

 

Wydarzenie zwieńczy II edycję cyklu interdyscyplinarnych wykładów „Wielkie pytania w nauce i kulturze”, które Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania organizuje pod patronatem „Tygodnika Powszechnego”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika w Krakowie oraz z wydawnictwem Copernicus Center Press. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Rzeszowa.

Warunki udziału w spotkaniu

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY pod warunkiem REJESTRACJI na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania i po okazaniu na miejscu biletu wstępu. UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona.

W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16.30.

Podczas wydarzenia można nabyć publikacje autorstwa Anny Dymnej oraz Wojciecha Bonowicza.

Po spotkaniu będzie możliwość rozmowy z Mistrzami i uzyskania dedykacji oraz autografów.