ZST-W w Trzcianie otwarty na świat

ZST-W w Trzcianie otwarty na świat

Zagraniczne projekty zawodowe uczniów ZST-W w Trzcianie to już niemal standard. W dniu 21 kwietnia 2018 r. 15 osobowa grupa uczniów Technikum Weterynaryjnego wyjeżdża na 3 tygodniową praktykę do miejscowości Braga w Portugalii a za dwa dni, 23 kwietnia 2018 r., kolejna grupa młodzieży, tym razem z Technikum Usług Fryzjerskich oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, również rozpocznie 3 tygodniową praktykę w miejscowości Rimini we Włoszech. Kolejne projekty na staże i praktyki zagraniczne uczniów w programie Erasmus+ zostały złożone i czekają na weryfikację.

To jednak nie wszystko. W dniach 09.04.2018 r. – 29.04.2018 r. gości w Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie 5 osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami z litewskiej szkoły „Kupiškis technology and business school”, realizująca projekt Erasmus pod tytułem „Program nauczania i rozwój szkolnictwa zawodowego w ramach działań programu Erasmus+”. Celem pobytu gości z Litwy było umożliwienie uczniom i nauczycielom uczestnictwa w zajęciach teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez nauczycieli Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych ZST-W w Trzcianie, a tym samym wymiana doświadczeń, poznawanie metod i sposobów nauczania, i co również ważne, wzmocnienie wychowania kulturowego oraz patriotycznego młodzieży, jak też doskonalenie językowe.

Poza ciekawymi zajęciami, w każdym dniu na gości z Litwy czekały miłe niespodzianki:

  • spotkanie z władzami Powiatu Rzeszowskiego, Panem Starostą Józefem Jodłowskim i Wicestarostą Markiem Sitarzem;
  • zwiedzanie zabytków Krakowa, Kopalni Soli w Wieliczce, rzeszowskiego Rynku oraz Zamku Lubomirskich w Łańcucie;
  • wieczór polsko- litewski zorganizowany w internacie szkolnym;
  • pieczenie podkarpackich „proziaków” w Regionalnym Domu Tradycji Ludowych w Trzcianie;
  • uroczysta kolacja podsumowująca bardzo ambitny program dwutygodniowego pobytu.

Dyrektor ZST-W w Trzcianie oraz przedstawiciele litewskiej szkoły zapewnili, że na tym nie kończą współpracy. Kolejnym wyzwaniem są następne projekty, których tematyka już się zrodziła w trakcie tego pobytu.

 

Marzena Baran