Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Niższy ZUS i CIT dla małych firm oraz 300 zł dla każdego ucznia na wyprawkę szkolną – to przykłady zmian proponowanych przez rząd, o których mówiła minister E. Rafalska podczas spotkania z mieszkańcami Boguchwały k. Rzeszowa. Gospodarzem tego wydarzenia był Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

– Rząd cieszy się ogromnym społecznym poparciem m.in. dlatego, że dotrzymujemy składanych obietnic. Niektórzy mówią: ”nie zrobiliście jeszcze tego, czy tamtego…”. To prawda, ale pamiętajmy, że dopiero weszliśmy w trzeci rok rządzenia, a realizacja pewnych projektów wymaga przecież czasu – powiedziała E. Rafalska.

Wymieniając zrealizowane przez rząd obietnice wspomniała m.in. o programie „500 plus”, obniżeniu wieku emerytalnego, podniesieniu minimalnej stawki godzinowej wynagrodzenia, wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele oraz uszczelnieniu luk w systemie podatkowym. Głównym tematem spotkania było jednak omówienie kolejnych, proponowanych przez rząd, zmian.

Niższe podatki oraz wyprawka szkolna                                                                                                                                         Jednym z projektów jest niższy ZUS dla mniejszych firm. Nowa składka byłaby zdecydowanie bardziej proporcjonalna w stosunku do zarobków. Dla mniejszych przedsiębiorstw po raz kolejny zostanie obniżony podatek CIT, z 15 proc. do 9 proc. Samorządy będą mogły liczyć na spore dotacje przeznaczone na budowę i naprawę dróg gminnych i powiatowych. Na ten cel zostanie utworzony fundusz w wysokości ok. 5 mld zł.

Poważnym wsparciem dla rodzin będzie wyprawka (tzw. dobry start), czyli program, który zakłada, że każdy uczeń w wieku szkolnym (do ukończenia 18 lat)  otrzyma 300 zł przed rozpoczęciem roku szkolnego. Środki te będą przysługiwały bez żadnych warunków, dla wszystkich rodziców.

Dla rodziny, seniorów i osób niepełnosprawnych

E. Rafalska poruszyła też problem starzejącego się społeczeństwa. Przypomniała, że po objęciu władzy przez PiS tzw. wskaźnik dzietności wynosił 1, 38 proc, a w 2017r – już 1, 45 proc. Aby utrzymać tendencję wzrostową, planowane jest wdrożenie projektu „Mama plus”. Rozwiązanie to zakłada, że jeżeli w ciągu 24 miesięcy od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski. Urlop będzie płatny na poziomie 100 proc. Mają też być dodatkowe preferencje, m.in. dostępność do żłobka i przedszkola. Premie za urodzenie drugiego dziecka są m.in. w Austrii i Finlandii.

Nowe propozycje zapewniają także prawo do minimalnej emerytury dla niepracujących kobiet, które wychowały czworo (i więcej) dzieci. Aktualnie prawo do takiej emerytury przysługuje kobietom, które mają co najmniej 20-letni staż pracy.

W ciągu najbliższych kilku lat rząd przeznaczy także ok. 23 mld zł na program „Dostępność plus”, którego celem jest poprawa życia seniorów i osób niepełnosprawnych. E. Rafalska stwierdziła, że trwają konsultacje i doprecyzowanie szczegółów tego projektu po to, aby zaproponowane rozwiązana spełniały oczekiwania wszystkich zainteresowanych.

– Spotkanie w Boguchwale było doskonałym dowodem na to, że obecny rząd nie przygotowuje nowych rozwiązań w oderwaniu od rzeczywistości, „gdzieś tam, za biurkiem”. Przedstawiciele rządu spotykają się z mieszkańcami, pytają ich o zdanie, wysłuchują uwag. To właśnie taki kontakt z rządzącymi nasi rodacy cenią sobie najbardziej – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski, gospodarz spotkania.

Zachwyciła się Podkarpaciem

Podczas spotkania z mieszkańcami E. Rafalska nie ukrywała faktu, że… zachwyciła się Podkarpaciem. – Bogu dzięki, że jestem dziś w Boguchwale i w tym regionie. Porządek, ład i estetyka, rozwój gospodarczy, czego przykładem jest Park Naukowo –Technologiczny, cudowne krajobrazy… Wszyscy mogą wam tego pozazdrościć – powiedziała.

W ramach wizyty E. Rafalska odwiedziła także  w Górnie: Dom Pomocy Społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. Są to placówki prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.