Uroczystości z okazji 227 lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystości z okazji 227 lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W czwartek (3.05.2018 r.) na rynku w Rzeszowie odbyły się uroczystości patriotyczne przypominające o dokumencie, który 227 lat temu uchwalił Sejm Czteroletni zmieniając Polskę. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. W uroczystości tej reprezentując Powiat Rzeszowski udział wzięli Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz wraz z Członkami Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyną Sokołowską oraz Tadeuszem Pachorkiem.

Właściwe uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Jan Wątroba. Po jej zakończeniu uczestnicy nabożeństwa w asyście pocztów sztandarowych oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przemaszerowali na rzeszowski rynek.

Na rzeszowskim rynku odbył się apel pamięci. Była też salwa honorowa. Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju od kwietnia 1990 roku 3 Maja znów jest świętem narodowym.

Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wieńców przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.