„Pogranicze dawniej i dziś”

„Pogranicze dawniej i dziś”

 

W niedzielę (19.05) w Tyczynie odbył się otwarty piknik historyczny organizowany przez Powiat Rzeszowski w ramach projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży”.

 

Liczne atrakcje

Mimo niesprzyjającej aury na gości czekała masa kulturalnych atrakcji. Oprócz historycznych filmów, bogatej wystawy fotografii, ubiorów i umundurowania z okresu ostanich 100 lat terenu pogranicza polsko-słowackiego można było posłuchać występu zespołów ludowych m. in. Zespółu Śpiewaczego "Tyczyniacy", który działa od 50 lat przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie, czy obejrzeć występ Zespołu Piosenki i Tańca PROMYKI działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebownisku. 

W Tyczynie zaprezentowała się również grupa obrzędowa z Gminnego Ośrodka Kultury w Trzciane Podczas występu grupa zaprezentowała tańce rzeszowskie oraz przyśpiewki z okolic Rzeszowa i Trzciany. Akompaniowała kapela GCKSiR w Trzcianie. Grupa na co dzień pracuje w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji  w Świlczy z siedzibą w Trzcianie pod dyrekcja Adama Majki.

Oprawę konferansjerską poprowadził Pan Marek Grzesik – dziennikarz, dziennikarz sportowy radia centrum oraz Pan Czesław Drąg z Boguchwały – etnograf i znawca sztuki regionalnej i folklorystycznej.

Dla gości oraz wszystkich, którzy chcieli i przyszli na niedzielne wydarzenie Członkinie KGW pod przewodnictwem Danuty Siwiec, przygotowały i serwowały tradycyjne potrawy regionalne z ostatniego stulecia. Były to między innymi: bigos, trzy rodzaje pierogów (ruskie, z kapustą i ze śliwkami), proziaki z masłem czosnkowym i serem ze szczypiorkiem, chleb wiejski ze smalczykiem i ogórkiem kiszonym, wędliny przyrządzone wg. wiejskie receptury – kiełbasy, pasztety, boczki, salcesony, a na słodko do kawy, herbaty i domowego kompotu z czereśni – szarlotka i kruche rogaliki z dżemem. Miło było słuchać pochlebnych opinii degustatorów. Członkinie Koła jak przystało na rangę takiej imprezy wystąpiły w swoich organizacyjnych strojach. 

Gościnnie przybyły liczne delegacje z min. Z Markowej, Woli Małej, Giedlarowej, Kamienia, Zarzecza, Boguchwały, Tyczyna, Trzciany, Błażowej, Hyżnego, Trzebowniska. Ogromnym zainteresowaniem i podziwem gości cieszyła się wystawa starych obrzędowych i codziennych fotografii.

 

W pikniku wzięło udział wielu znamienitych gości

Wśród licznych zaproszonych gości, podczas pikniku znaleźli się Senator RP Aleksander Bobko wraz z małżonką, Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, Członek Zarządu Wojewódtwa Podkarpackiego Stanisław KuczekKarol Ożóg – radny sejmiku województwa podkarpackiego oraz liczni przedstawiciele władz samorządowych czy służb mundurowych.

Powiat Rzeszowski reprezentował Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski wraz z Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem. Wśród przybyłych gości znaleźli sięrównież przedstawiciele Zarządu oraz Rady Powiatu Rzeszowskiego na czele z Przewodniczącym Rady Tomaszem Wojtonem, a także dyrektorzy Starostwa Powiatowego w Rzeszowie i jednostek organizacyjnych Powiatu.

W pikniku wzięła udział również delegacja z partnerskiego miasta Svidnik na Słowacji na czele z Panią Primator Mgr. Marcela Ivančová.

 

Info o projekcie

Otwarte imprezy plenerowe – „Pogranicze dawniej i dziś”, to działanie w ramach projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży” realizowanego przez Powiat Rzeszowski wraz z miastem Svidnik na Słowacji. W trakcie dwóch imprez (zorganizowanych w Tyczynie oraz Svidniku na Słowacji) uczestnicy będą mogli zapoznać się z historycznymi i aktualnymi fotografiami oraz filmami prezentującymi powiat rzeszowski i okres Presov. Zaprezentowane zostaną również regionalne stroje i wyposażenie wojskowe. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw regionalnych z ostatniego stulecia, a także obejrzeć prezentacje przygotowane przez lokalne grupy rekonstrukcyjne. Prezentacja uzupełniona zostanie porównawczymi danymi statystycznymi oraz wystawą dawnych regionalnych strojów i wyposażenia wojskowego.

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020