„Pogranicze dawniej i dziś” - impreza w Svidniku.

„Pogranicze dawniej i dziś” - impreza w Svidniku.

 

Była to już druga impreza zorganizowana w ramach projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży” prowadzonego przez Powiat Rzeszowski w partnerstwie z Miastem Svidnik na Słowacji. Pierwsza z imprez odbyła się w Tyczynie.

Tym razem mieszkańców Svidnika i gości przybyłych z powiatu rzeszowskiego przywitała prawdziwie letnia aura. Przygotowano liczne atrakcje w tym historyczne filmy, bogatą wystawę fotografii, ubiorów i umundurowania z okresu ostanich 100 lat terenu pogranicza polsko-słowackiego. Piknik odbył się na błoniach w pobliżu muzeum wojskowego w Svidniku, które w tym dniu było otwarte i udostępnione za darmo dla zwiedzających. W trakcie pikniku można było posłuchać występu zespołów ludowych m. in. Zespółu Śpiewaczego "Tyczyniacy", który działa od 50 lat przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tyczynie oraz zespołów ze Słowacji m.in. "Svidničanka" oraz "FS Makovička".

Podczas środowego pikniku Członkinie KGW Błędowa Zgłobieńska pod przewodnictwem Danuty Siwiec, przygotowały i serwowały tradycyjne potrawy regionalne z ostatniego stulecia. Członkinie Koła jak przystało na rangę takiej imprezy wystąpiły w swoich organizacyjnych strojach. Z dumą Powiat Rzeszowski promowały również Członkinie KGW w Zarzeczu, które na tą uroczystość, oprócz lokalnych przysmaków przygotowały również tradycyjne nalewki.

Powiat Rzeszowski oficjalnie reprezentował Włodzimierz Nowak, a także grupa projektowa Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Delegację z Powiatu powitała obecna na wydarzeniu Pani Primator Miasta Svidnik – Mgr. Marcela Ivančová.

 

Info o projekcie

Otwarte imprezy plenerowe – „Pogranicze dawniej i dziś”, to działanie w ramach projektu „Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży” realizowanego przez Powiat Rzeszowski wraz z miastem Svidnik na Słowacji. W trakcie dwóch imprez (zorganizowanych w Tyczynie oraz Svidniku na Słowacji) uczestnicy będą mogli zapoznać się z historycznymi i aktualnymi fotografiami oraz filmami prezentującymi powiat rzeszowski i okres Presov. Zaprezentowane zostaną również regionalne stroje i wyposażenie wojskowe. Będzie można spróbować tradycyjnych potraw regionalnych z ostatniego stulecia, a także obejrzeć prezentacje przygotowane przez lokalne grupy rekonstrukcyjne. Prezentacja uzupełniona zostanie porównawczymi danymi statystycznymi oraz wystawą dawnych regionalnych strojów i wyposażenia wojskowego.