W tym szczególnym, obchodzonym na całym świecie, Dniu Praw Osób Starszych, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, dla których dobro ludzi starszych jest nadrzędnym celem życia i pracy. To osoby, które doskonale rozumieją istotę zorganizowanego wysiłku ale także potrzebę indywidualnych akcji międzyludzkiej solidarności i wsparcia.

Trudny czas epidemii koronawirusa jest dla nas niejako egzaminem z tego współodczuwania niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się nasi rodzice i dziadkowie oraz wszyscy ludzie w podeszłym wieku. Obudził w nas wrażliwość na innych oraz odpowiedzialność za całą naszą społeczność. To prawdziwe wyzwanie dla placówek opieki dla ludzi starszych i chorych, dlatego jestem pełen podziwu dla Państwa wysiłku włożonego w to, by za wszelką cenę chronić życie i zdrowie tych osób.

Światowy Dzień Praw Osób Starszych ustanowiony został po to, by uczulić na problemy seniorów, którzy często padają ofiarą naciągaczy, bywają wykorzystywani i poniżani. Myślę, że to święto jest też doskonałą okazją do tego, by docenić tych, których postawa jest zupełnym przeciwieństwem dla powyższych zachowań.

Życzę wszystkim seniorom – mieszkańcom powiatu rzeszowskiego – by uwolnili się od zwątpienia i lęku, a także od obawy przed utratą samodzielności i niezależności. Starość przynosi z sobą bowiem także mądrość i rozumienie świata nieosiągalne dla młodych.

Nam wszystkim życzę zaś, by dojrzała mądrość osób starszych pomagała nam korygować nasze postawy i umacniała nas w działaniu na rzecz dobra i międzyludzkiej solidarności. Pamiętajmy o naszych seniorach nie tylko w krytycznych sytuacjach i od święta!

 

Józef Jodłowski

Starosta Rzeszowski