Obchody rozpoczęła Msza Święta odprawiona przez ordynariusza rzeszowskiego, biskupa Jana Wątrobę w rzeszowskim Kościele Farnym w intencji Ojczyzny, wolności oraz ludzi Solidarności. Następnie władze regionu, ministrowie, parlamentarzyści, ludzie Solidarności, duchowni, samorządowcy, poczty sztandarowe, mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia udali się na plac obok Krzyża Misyjnego gdzie odbyła się część oficjalna. Na rzeszowskich ulicach zabrzmiały syreny, a zaraz po nich hymn państwowy oraz niezapomniane słowa Jana Pawła II z 1979 roku:  „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Wcześniej przed mszą, w Filharmonii Podkarpackiej, odbyło się jubileuszowe posiedzenie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność. Przy okazji uroczystości wręczono również odznaczenia „Zasłużony dla Regionu Rzeszowskiego NSZZ Solidarność”. Ostatnim punktem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje, w tym delegację Powiatu Rzeszowskiego.

Woj.