Dziewiąta edycja Narodowego Czytania w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Dynowie za nami!

Dziewiąta edycja Narodowego Czytania w Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Dynowie za nami!

   To przekonanie przyświecało organizatorom kolejnej edycji Narodowego Czytania, które, jak co roku, odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie. ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego, która była lekturą IX edycji, czytaliśmy tym razem kameralnie w auli szkoły i tylko we własnym gronie. Młodzież,ze względów bezpieczeństwa podzielona została na dwie grupy.

   Po przywitaniu wszystkich i wprowadzeniu w problematykę uroczystości przez p. dyrektor Elżbietę Klaczak- Łach, czytanie rozpoczął ksiądz Janusz Borek, który wcielił się w rolę Pustelnika, a jako Kirkor towarzyszył mu matematyk, p. Zbigniew Tesznar. W postaci baśniowe- Skierkę Chochlika- wcieliły się germanistka, p.Ewa Hadam i uczennica klasy 3B Milena Kolasa. Potem na szkolnej scenie jako Goplana, pojawiła się polonistka, p. Katarzyna Kłyż, odtwórczyni niejednej roli w  sztukach realizowanych przez dynowski zespół teatralny. Jako Grabiec towarzyszył jej, uczący od tego roku w naszej szkole chemik, p. Wojciech Tarnawski– wieloletni animator kultury, aktor Magdaleny Miklasz i wieloletni kabareciarz. Nic więc dziwnego, że para ta, czytając najzabawniejszy fragment Balladyny, kilkakrotnie wywołała salwy śmiechu u szkolnych widzów. Poziomem interpretacji dorównały im uczennice klasy 2BDS Katarzyna Martowicz (Balladyna) i Aneta Wandas (Alina), które brawurowo odegrały scenę zbierania malin zakończoną brutalnym morderstwem, a później, jako nieszczęśliwy kochanek Filon, szczerze wzruszył wszystkich uczeń klasy IIIb Kamil Szymański. Czytanie zakończyła polonistka p. Joanna Duda, która w sposób przejmujący wcieliła się w postać matki. Na koniec zabrzmiała ballada autorstwa nieodżałowanego Wojciecha Młynarskiego, którą pięknie zaśpiewała Anna Pudysz (2BDS) przy akompaniamencie Jakuba Łacha i Dawida Pudysza (3A). Zespół przygotowała pani Karolina Próchnicka. Dobrym duchem czuwającym nad całością była jak zwykle p. Monika Wandas-Wasieńko a całość prowadził profesor Maciej Jurasiński, który od dziewięciu lat z zaangażowaniem włącza się w akcję, przygotowuje scenariusze wydarzenia, dobiera aktorów i teksty, promuje szkołę w środowisku. Wyraził onteż nadzieję, że za rok impreza będzie miała znowu charakter środowiskowy i jak zwykle zaczną ją wierszykiem wspaniałe przedszkolaki.

   Gospodarzem spotkania była pani dyrektor Elżbieta  Klaczak-Łach, która wszystkich czytających obdarowała pysznymi malinami z własnego ogrodu, pogratulowała wspaniałych kreacji scenicznych i talentu, a także podziękowała za udział w wydarzeniu.