W dniach 10-13.09.2020 r. odbyła się wizyta studyjna 10 pedagogów uczniów niepełnosprawnych ze Słowacji w Polsce połączona z warsztatami praktycznymi w ramach projektu „Zwiększenie wiedzy i wymiana dobrych praktyk pedagogów uczniów niepełnosprawnych pogranicza polsko-słowackiego”.
Podczas wizyty goście ze Słowacji poznali ofertę edukacyjno-wychowawczą, bazę lokalową oraz codzienną pracę w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Mrowli.
Ponadto pedagodzy mieli możliwość uczestnictwa w 2-dniowych warsztatach tematycznych z zakresu: ogrodnictwa i florystyki, baristyki i małej gastronomii, sztuki użytkowej – produkcja mydła glicerynowego i produkcja przypinek reklamowych. Warsztaty odbyły się w dniach 11 i 12 września 2020 roku na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli.
W warsztatach uczestniczyło 20 uczniów niepełnosprawnych intelektualnie, pedagodzy ze Słowacji i Polski, rodzice uczniów oraz zaproszeni goście.
W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią zajęcia odbywały się na zewnątrz budynku przy zaostrzonym rygorze sanitarnym.
Poprzez udział w wizycie studyjnej pedagodzy słowaccy poznali metody, techniki wieloprofilowego oddziaływania na ucznia niepełnosprawnego funkcjonujące Polsce a w zorganizowanym panelu dyskusyjnym, który odbył się 12.09.2020 r. na bieżąco wymienili spostrzeżenia z polskimi pedagogami oraz pracownikami Wydziału Społeczno-Oświatowego Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.
Realizowana w projekcie wizyta studyjna wraz z warsztatami oraz panelem dyskusyjnym była kolejnym krokiem do osiągnięcie zamierzonego celu jakim jest zwiększenie wiedzy i doświadczenia kadry pedagogicznej w zakresie pomocy uczniowi niepełnosprawnemu w przystosowaniu się do możliwie jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie a tym samym przygotowania do podjęcia pracy przez te osoby.
Całość działań w projekcie przyczynia się do uzupełnienia i poprawy kompetencji pedagogów, ważnych z punktu widzenia przyszłości zawodowej młodzieży niepełnosprawnej pogranicza polsko słowackiego, co istotnie powinno ułatwić im kształcenie oraz start na rynku pracy.
Dziękujemy wszystkim Gościom za przyjazd i możliwość spotkania i wymiany doświadczeń w tych trudnych i nieprzewidywalnych czasach, a szczególne podziękowania kierujemy do dyrektora szkoły Spojená škola w Spišská Nová Ves Pana PaedDr. Ľuboš Bazár, przedstawicielowi partnera projektu Panu Dyrektorowi Ing. Ján Holodňák a także gospodarzowi: Pani Elżbiecie Świder – Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli za przyjęcie i pomoc w organizacji.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia oraz posłuchania reportażu audio przygotowanego przez Polskie Radio Rzeszów:
Wizyta studyjna zrealizowana była w ramach projektu nr INT/EK/KAR/3/II/A/0178, pt. „Zwiększenie wiedzy i wymiana dobrych praktyk pedagogów uczniów niepełnosprawnych pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.
https://www.powiat.rzeszow.pl/DobrePraktyki