Powiat Rzeszowski

Głogów Małopolski

herb głogowa małopolskiego

Oficjalna strona internetowa

www.glogow-mlp.pl

Gmina Głogów Małopolski jest gminą miejsko – wiejską. Tworzyły ją Głogów Małopolski – miasto oraz sołectwa: Wysoka Głogowska, Budy Głogowskie, Styków, Przewrotne, Pogwizdów Stary, Hucisko, Zabajka, Rogoźnica, Wola Cicha, Lipie, Rudna Mała, Pogwizdów Nowy.  Od 1 stycznia 2020 Głogów Młp. jest większy o tereny Rogoźnicy, Woli Cichej i Zabajki (w sumie 7,17 km2 i 1844 mieszkańców). Obecnie miasto zamieszkuje 6298 osób na powierzchni 13,73 km2 .

 

Rynek i architektura miejska

•Rynek miejski w Głogowie Małopolskim wpisany w kształt kwadratu charakteryzuje się oryginalnym renesansowym układem urbanistycznym (plan miasta uchodzi za pierwsze w Polsce dzieło urbanistyczne doby renesansu). Rynek oraz sąsiadujące uliczki zabudowane są parterowymi domkami w stylu tzw. architektury małomiasteczkowej z okresu XIX i XX w. W rynku znajdują się: ratusz z XVIII w., figura Matki Boskiej oraz św. Floriana z XVIII w., głaz pamiątkowy Jana III Sobieskiego oraz pomnik walki i męczeństwa.

 

Zabytki sakralne

 

Zabytki kultury materialnej

•Dwór w Przewrotnem – obiekt w stylu klasycystycznym, wybudowany przed 1823 r. Jest to budowla parterowa, murowana, wzniesiona na planie prostokąta i nakryta czterospadowym dachem z powiekami. Położona jest wśród pozostałości dawnego parku krajobrazowego. Przed dworem stoi kamienna figura św. Antoniego z 1912 r. Zachowały się też pozostałości betonowej lodowni z lat dwudziestych minionego wieku oraz staw.

 

Pomniki i miejsca martyrologii

•Pomnik poświęcony pomordowanym Żydom w Borze Głogowskim. Znajduje się w lesie, nieopodal miejsca zbiorowych mogił kilku tysięcy rzeszowskich Żydów i kilkuset Polaków, rozstrzelanych przez okupanta w latach 1942 – 1944. W jego sąsiedztwie jest obelisk postawiony w miejscu zabójstwa wybitnego działacza Ludowego Władysława Kojdra.

•Figurka Matki Boskiej w Głogowie Małopolskim wystawiona przez Księżną Urszulę Lubomirską w drugiej połowie XVIII w. Na jej postumencie znajduje się tablica ufundowana przez społeczeństwo Głogowa Małopolskiego, upamiętniająca 500 – lecie bitwy pod Grunwaldem.

 

Osobliwości przyrodnicze

•Pomnik przyrody „Czarny Staw” – zbiornik wodny znajdujący się na płn. – zach. obrzeżach Głogowa Małopolskiego, w kompleksie leśnym dawnej Puszczy Sandomierskiej. Legenda mówi, że „Czarny Staw” nie ma dna.

 

Podania i legendy

•Z Głogowem Małopolskim związana jest legenda o „studzience” i klasztorze. Według niej „Studzienka” czyli kapliczka z cudowną wodą została wybudowana w miejscu, w którym Matka Boska objawiła się żebrakom. Poleciła im, by udali się do właściciela tutejszego zamku i przekazali mu jej życzenie. Dotyczyło ono wybudowania klasztoru. Tak też się stało. Księżna Lubomirska ufundowała klasztor wraz z kościołem. W czasie odpustów po cudowną wodę przychodziło w to miejsce mnóstwo ludzi. Przynosili z sobą „kołtuny, w których ukrywał się ból i choroba”. Na kolanach obchodzili kapliczkę, następnie wodą obmywali obolałe miejsca. Z wdzięczności wrzucali do studni drobne pieniążki. Monety wydobyte podczas czyszczenia studzienki użyto do odlewu dzwonu. Podobno było ich „kilka garncy”. Woda posiadała swoją moc rzekomo do momentu, w którym wykorzystano ją do uleczenia psa. W XVIII w. obok kapliczki wybudowano kościół filialny.

 

Ciekawostki

 

Atrakcje turystyczne, rekreacja

 

…SWÓJ NIEZNANY…

Bohaterem filmu „Swój Nieznany” jest pochodzący z Głogowa Małopolskiego Franciszek Kotula – historyk, muzealnik i etnograf. Fabularyzowany dokument opowiada historię Franciszka Kotuli – pasjonata kultury i duchowości polskich chłopów, który przed i po II wojnie światowej docierał do najdalszych miejsc Rzeszowszczyzny, by ją poznawać i opisywać. Franciszek Kotula pozostawił po sobie wiele naukowych publikacji oraz cenne zbiory sztuki ludowej, które przyczyniły się między innymi do powstania Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie. Zostało ukazanych wiele dotychczas nieznanych faktów z jego życia, głównie dzięki korzystaniu z takich źródeł, jak jego dom rodzinny i prywatne archiwum.

Exit mobile version