Jak napisał w lutym 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną   w obronie ojczyzny”.  3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych,  w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Obchody poświęcone pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, odbyły się przed Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy alei Łukasza Cieplińskiego  w Rzeszowie.

Symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyli: Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski oraz Wicestarosta  Rzeszowski Marek Sitarz.