Radni Powiatu Rzeszowskiego upamiętniają miejsca walk i męczeństwa Polaków zesłanych na Syberię. W Tunce i Wierszynie na grobach Polaków złożono kwiaty i zapalono znicze

Radni Powiatu Rzeszowskiego upamiętniają miejsca walk i męczeństwa Polaków zesłanych na Syberię.  W Tunce i Wierszynie na grobach Polaków złożono kwiaty i zapalono znicze

Tradycyjnie, jak co roku Radni Powiatu Rzeszowskiego na październikowej sesji  Rady zorganizowali zbiórkę funduszy przeznaczonych na zakup kwiatów i zniczy, które tym razem za pośrednictwem ks. Bogusława Grędysy pracującego w Angarsku (Syberia), zostały złożone na mogiłach naszych rodaków spoczywających w Wierszynie i Tunce – Syberyjskich wioskach.

Wierszyna to Polska wieś na Syberii założona przez polskich emigrantów ok. 1910 roku. Wybudowali tam Polską szkołę i kościół katolicki, który z różnymi losami funkcjonuje do dziś, a proboszczem jest tam o. Karol Lipiński OMI. 30 października wraz z grupą miejscowych dzieci zapalił znicze i złożył kwiaty na cmentarzu oraz przy tablicy upamiętniającej rozstrzelanych w lutym 1938 r. przez NKWD 30 mieszkańców Wierszyny (Polaków), na której umieszczony jest napis:

MATKO POLAKÓW – POLSKA

Nie zapomnij swoich synów i córek gdziekolwiek by nie żyli. Pracowali, cierpieli i ginęli…

Tunka zaś jest miejscem zsyłki naszych rodaków jako więźniów politycznych, zwłaszcza katolickich księży w liczbie ok.150 za udział i pomoc powstańcom styczniowym. Dzisiaj znajduje się tam pamiątkowa mogiła, która upamiętnia zmarłych tam księży i braci zakonnych. Zaznaczyć należy, że na zesłaniu w Tunce prawie dwa lata przebywał Józef Piłsudski, późniejszy Naczelnik Państwa Polskiego.

15 listopada na cmentarzu w Tunce zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, a  Mszę Św. za zmarłych tam spoczywających odprawili: o. Karol Lipiński OMI – proboszcz z Wierszyny, ks. Wojciech Piekarski- proboszcz ze Sludianki nad Bajkałem i ks. Bogusław Grędysa – proboszcz w Angarsku. W uroczystości uczestniczyły także s. Maria Gola – przełożona domu zakonnego w Angarsku, oraz zasłużona parafianka z Angarska – Kapustina Ludmiła Iwanowna.

Pragniemy także poinformować, iż w dniu 11 grudnia 2021 r. ks. Bogusław Grędysa w Angarsku odprawi Mszę Świętą w intencji zmarłych Radnych Powiatu Rzeszowskiego.