Rzeszowskie uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wczoraj (3.05.202 r.) świętowaliśmy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Państwowe obchody poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Po jej zakończeniu uczestnicy nabożeństwa w asyście wojska i pocztów sztandarowych, przemaszerowali na rzeszowski Rynek.

Powiat Rzeszowski reprezentowała w tym dniu delegacja, w skład której wchodzili Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyną Sokołowską oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomaszem Wojtonem  Złożyli oni kwiaty na Rynku w Rzeszowie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Państwowe obchody zakończyła defilada wojskowa.

Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju od kwietnia 1990 roku 3 Maja znów jest świętem narodowym.