XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

8 i 9 czerwca br. miało miejsce XXVIII Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Wcześniej 7 czerwca br. odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Powiatów Polskich. W obradach uczestniczyła Pani Lucyna Sokołowska Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, podczas obrad zostały omówione najważniejsze kwestie z punktu widzenia samorządu powiatowego.

W Mikołajkach spotkali się przedstawiciele powiatów, miast na prawach powiatów, rządu, organizacji pozarządowych oraz eksperci.

Obradom przewodniczył prezes zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Przedstawiciele powiatów szczególną uwagę zwrócili na problematykę finansów samorządowych, sytuację w systemie opieki zdrowotnej, zagadnienia z zakresu edukacji i publicznego transportu zbiorowego, a także inne problemy istotne z punktu widzenia powiatów.

Obrady rozpoczęły się minutą ciszy, aby w ten sposób uczcić pamięć samorządowców, którzy odeszli w ostatnim roku.

Podczas posiedzenia zgromadzenie przyjęło sprawozdanie z działalności zarządu ZPP
i sprawozdanie finansowe za rok 2021 oraz budżet na rok bieżący. Program obrad obejmował również omówienie i przyjęcie założeń do programu działania związku.

Pierwszego dnia obrad delegaci przyjęli również stanowiska w sprawach najbardziej istotnych dla samorządu, a mianowicie w kwestii kluczowej roli powiatów w ustroju terytorialnym państwa, wsparcia powiatów dla Ukrainy, niezbędnych zmian w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, planowanych zmian w sposobie zarządzania szpitalami, uporządkowania sieci dróg publicznych oraz konieczności opracowania i wdrożenia długofalowej polityki oświatowej państwa. Z przyjętymi stanowiskami można zapoznać się na stronie Związku Powiatów Polskich: https://zpp.pl/artykul/2566-xxviii-zgromadzenie-ogolne-zpp-przyjete-stanowiska.

Drugi dzień obrad poświęcony był wystąpieniom tematycznym związanym z funkcjonowaniem powiatów oraz dyskusji na temat bieżących spraw istotnych dla powiatów. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących sytuacji w systemie opieki zdrowotnej. Ekspertami w tej dziedzinie byli: Dorota Gołąb-Bełtowicz – zastępca dyrektora ds. finansowych Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Adam Roślewski – prezes zarządu Know How, radca prawny Bernadeta Skóbel – kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Biurze ZPP oraz Agnieszka Weiner – dyrektor ds. operacyjnych i Jacek Bilski – dyrektor sprzedaży z firmy Althea Polska. Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich, poruszył natomiast temat sytuacji finansowej powiatów w okresie teraźniejszym i w przyszłości. Ponadto delegaci mogli zapoznać się m.in. z wystąpieniami dotyczącymi standaryzacji usług teleopieki w Polsce, finansowania inwestycji proekologicznych samorządów z wykorzystaniem unijnego programu ELENA, czy też zastosowania dronów w samorządach powiatowych.

Na podstawie informacji ZPP:   https://www.zpp.pl/