Światowy Dzień Sybiraka

Światowy Dzień Sybiraka

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Sybiraków.

Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski podkreślił, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tamtych wydarzeniach oraz oddanie czci tym, którzy już stamtąd nie wrócą jest naszym obowiązkiem. Swoje słowa skierował również do licznie zgromadzonej na placu młodzieży wyrażając ogromną radość, iż najmłodsze pokolenie potrafi kultywować klasyczne wartości zachowując w pamięci czyny minionych pokoleń.

Uroczystość została zorganizowana przez Związek Sybiraków w Rzeszowie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków przy wsparciu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji samorządowej, członkowie Związku Sybiraków, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.

Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”.