Obchody 80. rocznicy śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego

Obchody 80. rocznicy śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego

W dniu 4 lipca 2023 r. o godz: 11:00 w w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbyły się uroczystości obchodów 80. rocznicy śmierci gen. broni Władysława Sikorskiego.

Wśród zaproszonych gości składających wieniec pod pomnikiem gen. Sikorskiego byli również reprezentanci Powiatu Rzeszowskiego: Tomasz Wojton – Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz Lucyna Sokołowska – Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego.W programie uroczystości zawarto m.in. odegranie sygnału „Słuchajcie wszyscy”, podniesienie Flagi RP na maszt z odegraniem Hymnu Państwowego oraz salwy honorowe.

Generał Władysław Sikorski, premier emigracyjnego rządu i Naczelny Wódz Wojska Polskiego zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie na Gibraltarze, gdy wracał z kilkutygodniowej podróży inspekcyjnej po Bliskim Wschodzie. Rodzinnie związany był z Podkarpaciem i powiatem rzeszowskim. W Hyżnem poznali się jego rodzice: Emilia Hawrowska i pochodzący z Przeworska Tomasz, w miejscowym kościele brali ślub 19 maja 1874 roku, zamieszkali w tzw. Organistówce. Przyszły polityk urodził się co prawda w Tuszowie Narodowym 20 maja 1881 roku, ale w Hyżnem – po śmierci ojca spędzał dzieciństwo. W latach 1887-1893 młody Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Z Hyżnego w późniejszym okresie dojeżdżał furką (drogą która dziś nosi jego imię) do gimnazjum (dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące) i do bursy szkolnej w Rzeszowie. W edukacji gimnazjalnej Władysława Sikorskiego wspierał właściciel rozległych dóbr w powiecie rzeszowskim (m.in. Załęża, Pobitna i Hyżnego) Władysław Jędrzejowicz. Dzięki wsparciu młody Sikorski ukończył ostatecznie szkołę średnią we Lwowie, gdzie wciągnął się w wir działalności niepodległościowej.

W katastrofie gibraltarskiej zginęły również dwie inne osoby związane z dzisiejszym Podkarpaciem, członkowie Sztabu Naczelnego Wodza: gen. bryg. Tadeusz Klimecki (absolwent gimnazjum w Jaśle, zaś w latach międzywojennych dowódca 5. Pułku strzelców podhalańskich) oraz płk dypl. Andrzej Marecki (również absolwent jasielskiego gimnazjum).

(s)