150 – lecie Straży Pożarnej w Dylągówce

150 – lecie Straży Pożarnej w Dylągówce

W dniu 22 lipca br. Ochotnicza Staż Pożarna w Dylągówce obchodziła jubileusz 150-lecia, razem z jednostką 100-lecie powstania świętowała Strażacka Orkiestra Dęta. W uroczystości wziął udział Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

W trakcie jubileuszowych uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i korporacyjne. Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym w Dylągówce. Po jej zakończeniu odbył się uroczysty apel. W jego trakcie na maszt – w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego – podniesiona została flaga państwowa. Po odegraniu hymnu, prezes OSP Dylągówka Leszek Ślemp przypomniał historię jednostki.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń. W pierwszej kolejności, Ochotniczej Staży Pożarnej w Dylągówce, nadano odznaczenie Honorowej Gwiazdy Podkarpacia.

Następnie wręczone zostały złote, srebrne oraz brązowe Krzyże Zasługi. Za działalność społeczną, za wkład w rozwój orkiestr dętych oraz za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej uhonorowani zostali członkowie OSP Dylągówka i Strażackiej Orkiestry Dętej. Aktu dekoracji dokonała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Następnie przyznano korporacyjne odznaczenia strażackie. Wręczono medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, odznaki „Wzorowy Strażak” oraz odznaczenia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Uroczystość odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Podkarpacki Urząd Wojewódzki