80. urodziny Tadeusza Nalepy. Pochodził z powiatu rzeszowskiego.

80. urodziny Tadeusza Nalepy. Pochodził z powiatu rzeszowskiego.

26 sierpnia 1943 roku w Zgłobniu, w gminie Boguchwała, powiecie rzeszowskim, przyszedł na świat wybitny muzyk Tadeusz Nalepa. Z tej okazji w jego rodzinnej miejscowości odbędą się okolicznościowe uroczystości.

Dokładnie w dniu urodzin artysty, czyli 26 sierpnia (sobota), w zgłobieńskim parku noszącym imię Tadeusza Nalepy odbędzie się wielki festyn. Program imprezy jest bogaty w atrakcje. W czasie uroczystości odsłonięty zostanie obelisk poświęcony muzykowi, a kulminacyjnym punktem będzie widowisko zatytułowane „ To nasz blues…” (początek godz. 18.00). Będzie można wówczas usłyszeć piosenki Nalepy interpretowane w często bardzo oryginalny sposób. Nie tylko rockowo czy bluesowo, ale także.. na ludowo, ogniskowo, jazzowo, na poważnie, przez chór, również w stylu klasycznej muzyki rozrywkowej. 

Po widowisku przewidziana jest zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo. Już od godziny 16. Organizowane będą w zgłobieńskim parku im. Tadeusza Nalepy zabawy dla dzieci i rozgrywki sportowe, czynne będą punkty gastronomiczne. Wstęp wolny.

Tadeusz Nalepa uważany jest za „ojca polskiego bluesa”. Już jako dziecko przejawiał zdolności artystyczne. Ukończył rzeszowską szkołę muzyczną w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. W 1963 roku wraz ze swoją późniejszą żoną – Mirą Kubasińską – zdobył wyróżnienie w kategorii duetów na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W 1965 roku założył grupę Blackout, trzy lata później Breakout. Grał i nagrywał z wieloma różnymi muzykami. Do historii polskiej muzyki przeszło wiele wykonywanych przez niego przebojów, chociażby  “Gdybyś kochał, hej!”, “Poszłabym za tobą” czy “Kiedy byłem małym chłopcem”.

Tadeusz Nalepa zmarł po ciężkiej chorobie nerek 12 marca 2007 roku, spoczywa na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

(s)

 

 

Fot. bibliotekapiosenki.pl