Gala finałowa II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna".

W dniu 10 listopada br. miała miejsce gala finałowa II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna”. Pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia jest Pani dr Anna Czenczek – Dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie oraz Prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”. Jednym z partnerów – Towarzystwo Przyjaciół Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Rzeszowie.

Przedsięwzięcie to sprzyja rozbudzaniu i kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich. Służy upowszechnianiu tradycji narodowej, polskiej historii i kultury.

Podczas gali finałowej zaprezentowano koncert pieśni legionowych w wykonaniu solistów oraz grup artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Gościem honorowym koncertu pt. „Piechota, ta szara piechota” był Jacek Wójcicki.

Główną nagrodę – Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Moja Ojczyzna” – Rzeszów 2023 – zdobyła Emilia Święcicka z Białegostoku, która wykonała „Piosenkę o Wojtku”.

I miejsce: Alicja Karpiuk (Włodawa, woj. lubelskie) – „Nie ma kraju”

I miejsce ex aequo: Izabela Kochman (Głuchów, woj. podkarpackie) – „Cisza – Modlitwa Katyńska”

II miejsce: Daniela Mbas (Zamość, woj. lubelskie) – „Taki kraj”

III miejsce: Oliwia Mielcarek i Piotr Kwolek (Stara Wieś, woj. podkarpackie) – „Dzięki Wam”

Nagrodę za najlepszą interpretację pieśni patriotycznej otrzymał Krzysztof Kosior (Rzeszów, woj. podkarpackie) – „Mury”.

Jednym z fundatorów nagród był Starosta Rzeszowski, który sprawował również honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem. Nagrodę za zajęcie II miejsca wręczyła Joanna Nieroda p.o. Dyrektora Wydziału Parku Naukowo-Technologicznego i Promocji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Fot.: Mateusz Inglot, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie