II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Dziś (4 grudnia 2023 r.) w sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru deportowanych w latach 1940-1956 na Sybir i do Kazachstanu. Wydarzenie zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie oraz Wojewodę Podkarpackiego zostało objęte patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego – Marka Sitarza

W wydarzeniu wzięli udział sybiracy oraz ich rodziny, przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych i uczniowie szkół podstawowych. 

Uroczystość ta była okazją do wręczenia decyzją Prezesa Zarządu Oddziału licznych odznak honorowych za zasługi dla Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie. 

Wręczenia dokonał Prezes Rzeszowskiego OZS Pan Józef Sieńko. 

Wśród nagrodzonych osób znalazł się również Senator RP – Józef Jodłowski – były Starosta Powiatu Rzeszowskiego. 

Podczas obchodów uroczyście odśpiewano hymn sybiraków, wysłuchano wierszy Swietłany Jurkowskiej – sybiraczki, która wróciła do Polski oraz występu w hołdzie żyjącym Zesłańcom Sybiru, przygotowanego przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu. 

W wyniku czterech wielkich deportacji minimum 1 370 000 Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, ponieważ na Sybir wywożone były także osoby pomiędzy tymi czterema deportacjami, m.in. dziesiątki tysięcy były wysyłane do łagrów.