Powiat Rzeszowski – POWIAT LUDZI KONSEKWENTNYCH

Powiat Rzeszowski – POWIAT LUDZI KONSEKWENTNYCH

– Najważniejsza jest zgoda i współpraca na rzecz wspólnego dobra, jakim jest Powiat Rzeszowski. I konsekwencja w działaniu – mówi starosta rzeszowski Marek Sitarz. W rzeszowskim samorządzie powiatowym dzięki takiemu podejściu udaje się zrealizować bardzo wiele zamierzeń. 

Marek Sitarz starostą rzeszowskim jest od niedawna. Przejął stery powiatu w listopadzie po tym, jak piastujący to stanowisko przez 18 lat Józef Jodłowski został wybrany na senatora RP. 

– Ogromne poparcie wyborców, jakie uzyskał mój poprzednik świadczy o tym, że doceniona została jego długoletnia praca na rzecz lokalnej społeczności, a więc także, a może przede wszystkim, działania podejmowane wspólnie w powiecie rzeszowskim – mówi starosta Sitarz, który członkiem władz powiatu jest od kilkunastu lat. 

Jednym z najbardziej dostrzegalnych osiągnięć Powiatu Rzeszowskiego jest Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko”. To ewenement na skalę krajową. Dzięki samorządowi zainwestowały tu wielkie światowe koncerny, powstało już 2,5 tysiąca miejsc pracy, a może powstać dwa razy więcej. Wkrótce sprzedane zostaną ostatnie działki pod budowę kolejnych firm. 

Inwestycje drogowe

Od lat oczkiem w głowie samorządowców powiatu rzeszowskiego są inwestycje drogowe. 

– Tu nie ma mowy o oszczędzaniu. Chodzi przecież o bezpieczeństwo mieszkańców i komfort życia – mów starosta Sitarz. W mijającym roku szczególnie istotne były dwie budowy: łączników drogi ekspresowej S19 i autostrady. Łącznie kosztowały ponad 70 milionów złotych, oddane zostały do użytku w lecie. Inwestycje te były dla powiatowego samorządu ogromnym wyzwaniem. Były to inwestycje od początku przygotowywane i nadzorowane przez starostwo oraz podległe mu jednostki. 

Droga łącząca węzeł drogi ekspresowej S19 Rzeszów-Południe z drogą powiatową  nr 1408R  w Niechobrzu oddana została do użytku w lipcu. Dzięki inwestycji doprowadzono do połączenia drogi S19 z powiatowymi i gminnymi drogami biegnącymi w kierunku Nosówki, Racławówki, Boguchwały i Niechobrza. To ogromne odciążenie dla kierowców borykających się szczególnie z korkami na południowej wylotówce z Rzeszowa w kierunku Boguchwały. 

Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 29 mln złotych, z czego ok. 14,7 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z kolei I etap rozbudowy łącznika autostrady A4 na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła Rzeszów Północ kosztował ponad 44 mln złotych, z czego ponad 12 milionów złotych pochodziło z budżetu powiatowego. Inwestycji drogowych zrealizowanych w powiecie w mijającym roku było znacznie więcej, chociażby  przebudowy dróg powiatowych: Błażowa – Piątkowa – Harta za przeszło 16 mln zł, Rzeszów – Matysówka – Chmielnik za blisko 7,5 mln zł czy nadal realizowany remont odcinka drogi Przybyszówka-Rudna Wielka-Rudna Mała-Zaczernie-Nowa Wieś (ok. 7 mln zł). Wiele prac zrealizowano dzięki wsparciu programów rządowych. 

Zdrowie i edukacja

Powiat stale inwestuje w poprawę jakości edukacji, opieki społecznej i ochrony zdrowia. Szkoły podlegające powiatowi zostały gruntownie odnowione i wyposażone. W ostatnim okresie powstały m.in.  obiekty sportowe w Dynowie, maneż przy Zespole Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, stacja kontroli pojazdów dla Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Na ukończeniu jest duża inwestycja w Tyczynie, gdzie rozbudowywana jest miejscowa szkoła (15 mln zł). 

W przyszłym roku planowanych jest wiele kolejnych inwestycji. Realizowane będą m.in. remonty drogowo-mostowe: Zgłobień-Wola Zgłobieńska, w Dynowie oraz na drodze nr 1432R Dynów-Sielnica. W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na remonty drogi Trzciana – Nosówka – Zwięczyca, Majdan Królewski – Raniżów – Głogów Małopolski i w Dynowie, a także na przebudowy w Malawie i Siedliskach. 

Dużą inwestycją będzie przebudowa części budynku Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, gdzie powstaje trzykondygnacyjny budynek Branżowego Centrum Umiejętności (roboty budowlane kosztować będą 7,3 mln zł, zaś wyposażenie 2 mln zł). Przy ulicy Biznesowej w Rzeszowie rozpocznie się budowa nowoczesnej, powiatowej strzelnicy, zaś przy ul. Siemieńskiego zakończona zostanie przebudowa budynku biurowego należącego do starostwa. Zrealizowana będzie też termomodernizacja Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. 

 

Materiał: KurierRzeszowski24