Wyjazdy uczniów i nauczycieli do Hiszpanii – Grenada z ZS w Sokołowie Młp.

Wyjazdy uczniów i nauczycieli do Hiszpanii – Grenada z ZS w Sokołowie Młp.

Zespół Szkół w Sokołowie Młp. w bieżącym roku szkolnym realizował działania zaplanowane w ramach projektu o numerze 2022-1-PL01-KA121-SCH-000062162 w ramach Programu Erasmus + Sektor Edukacja Szkolna. W ramach projektu odbyły się dwa wyjazdy na mobilność grupową do Grenady dla 38 uczniów, 4 opiekunów oraz 4 nauczycieli wyjechało na obserwację pracy. Wyjazdy odbyły się w listopadzie 2023 roku. Uczniowie i nauczyciele w szkole partnerskiej Colegio Ave Maria San Cristobal w Grenadzie uczestniczyli w różnych aktywnościach oraz warsztatach podczas których m.in.: rozwijali wiedzę z zakresu ekologii, ochrony środowiska i zmian klimatycznych, odbijali logo szkół na koszulkach, wykonywali spersonalizowane magnesy i przypinki, uczyli się języka migowego podczas zajęć z uczniami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy projektu mieli możliwość doskonalić język angielski w codziennych sytuacjach oraz poznać podstawowe zwroty w języku hiszpańskim. 

Podczas wyjazdu mieli również okazję spróbować tradycyjnych hiszpańskich potraw, takich jak paella czy tapas. Oprócz tego uczestnicy wyjazdu brali udział w lekcjach hiszpańskiego, wzięli udział w grze w terenowej, odwiedzili Park Naukowy, zwiedzili arabską dzielnicę Albaicin oraz cygańską dzielnicę Sacromonte z charakterystycznymi domami w jaskiniach. Jednym z najciekawszych punktów było zwiedzanie Alhambry, która jest najpiękniejszym na świecie arabskim zespołem pałacowym. Położenie części miasta na wzgórzach oraz otaczające go góry sprawiły, że widoki z licznych punktów widokowych podczas jego zwiedzania były spektakularne. Wspiąwszy się na punkt widokowy San Miguel Alto podziwiali niezwykły zachód słońca oraz Grenadę z jej najwyższego wzniesienia. Na punkcie widokowym San Nicolás wiele razy podziwiali Alhambrę w całej okazałości z górami w tle oraz pokaz tańca flamenco zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Flamenco. Podczas całego wyjazdu uczniowie i nauczyciele mieli niepowtarzalną okazję do komunikowania się w języku angielskim oraz integrowania się z młodzieżą hiszpańską.
Ciekawe warsztaty w szkole, nowe znajomości, orientalna atmosfera miasta, niesamowite widoki oraz poznanie kultury i kuchni hiszpańskiej sprawiły, że pobyt w Grenadzie stał się wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem.

Szkoła dzięki projektowi mogła wspierać uczniów w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Wyjazd przyczynił się do podnoszenia poziomu kompetencji kluczowych i językowych. Ponadto mobilności sprzyjała podnoszeniu i zdobywaniu nowych umiejętności i wiedzy. Pomogła rozwijać kompetencje w zakresie umiejętności uczenia się przez całe życie zarówno indywidualnie jak i w grupach. Młodzież i nauczyciele wykorzystają w praktyce zdobyte doświadczenie.

 

Inf. i fot.: ZS w Sokołowie Młp.