Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Powiecie Rzeszowskim

Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Powiecie Rzeszowskim

Przez cały tydzień w wielu miejscowościach organizowane będą uroczystości na żydowskich cmentarzach, wykłady i konferencje naukowe, także specjalne zajęcia w szkołach dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich.

26 stycznia o 8 w Zespole Szkół w Błażowej odbędzie się dyskusja panelowa „Uwarunkowania, przebieg i konsekwencje Zagłady Żydów na ziemiach polskich” prowadzona przez prof. Wacława Wierzbieńca. Wezmą w niej udział m.in. dr Rachel Halpern, Izabela Rzeszowska, ks. dr. Paweł Batory, Jeffrey Cymbler, Jan Gebert i s. dr Katarzyna Kowalska. Dyskusję poprzedzi wystąpienie dr Małgorzaty Kutrzeby: „Szkic historyczny: Żydzi w Błażowej”. Z kolei o godzinie 12 otwarta zostanie wystawa „Judaiki” w Społecznym Muzeum Ziemi Błażowskiej.

Z kolei w Dynowie, 26 stycznia o godz. 11.10, odbędą się uroczystości na miejscowym nowym cmentarzu w których udział wezmą m.in. goście ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast w Tyczynie obchody zaplanowano na 28 stycznia. Tego dnia, o godzinie 16., nastąpi zapalenie zniczy przy bramie Cmentarza Żydowskiego (Tyczyn ul. Parkowa 1), po którym odbędzie się wykład Karoliny Ożóg „Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić – święta w kalendarzu żydowskim” oraz wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Błońskiego „Na chasydzkim szlaku” (Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie).

Jak co roku kulminacyjnym momentem obchodów będzie złożenie hołdu ofiarom Holokaustu na cmentarzu żydowskim w Rzeszowie przy ulicy Dołowej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest świętem ustanowionym w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogóle Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy i ich sojuszników. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia w 1945 roku obozu koncentracyjnego Auschwitz.

(s)