84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na "nieludzką ziemię"

84. rocznica pierwszej masowej deportacji Polaków na "nieludzką ziemię"

13 lutego 2024 r. obchodzimy 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na „nieludzką ziemię”. 

W tym dniu o godz. 10:00 w kościele p. w. Podwyższenia Krzyża Św. w Rzeszowie została odprawiona Msza Św. koncelebrowana przez Biskupa Seniora Kazimierza Górnego w intencji wszystkich zesłańców, po której uczestnicy udali się w przemarszu do pobliskiego Parku Sybiraków, gdzie kontynuowano przebieg uroczystości upamiętniającej deportację Polaków na Sybir i do Kazachstanu. 

W imieniu Powiatu Rzeszowskiego symboliczną wiązankę pod pomnikiem Sybiraków złożył Tadeusz Pachorek – Wicestarosta Rzeszowski

Spotkaniu jako organizator przewodniczył Józef Sieńko prezes Rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Obchody były również okazją do ślubowania kadetów klas pierwszych X Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Rzeszowie. 

Dokładnie 10 lutego 1940 roku przeprowadzono pierwszą, masową deportację ludności polskiej z terenów II Rzeczpospolitej, okupowanych wówczas przez Związek Sowiecki. Deportacja odbyła się w warunkach, które dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatura, która wtedy panowała oscylowała wokół -35 stopni. Według danych – co trzecia deportowana osoba zmarła z głodu i wycieńczenia.

Rzeźba z brązu, która upamiętnia te tragiczne wydarzenia przedstawia zesłańca w płaszczu i czapce, który ostatkiem sił brodzi w śniegu. Idzie z trudem pod wiatr, a w zmarzniętych dłoniach ściska różaniec.