Wspomnienie Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2024

Wspomnienie Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2024

Dziś w G2A Arena w Jasionce, rozpoczęło się dwudniowe Europejskie Forum Rolnicze, którego idea wywodzi się ze spotkań organizowanych od 2002 roku przez przyjaciół i współpracowników Józefa Ślisza. Ich celem jest upamiętnienie działalności Wicemarszałka Senatu I i II kadencji współtwórcy rolniczej Solidarności. 

Uroczystości upamiętniające 23. rocznicę śmierci Józefa Ślisza – rozpoczęto udziałem w modlitwie na cmentarzu w Łące, a później kontynuowano Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Onufrego Pustelnika.  Uczestniczył w nich Starosta Rzeszowski – Marek Sitarz oraz Józef Mendrala – naczelnik OSP Łąka i jednocześnie prezes ZOSP w gminie Trzebownisko, którzy złożyli pod mogiłą symboliczną wiązankę i zapalili znicze. 

Józef Ślisz pochodził z miejscowości Łąka pod Rzeszowem. Był współorganizatorem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w latach 1980–1981 i organizatorem strajków chłopskich w 1981. Znalazł się wśród sygnatariuszy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich (19 lutego 1981), które umożliwiły rejestrację rolniczego związku.