Ostatnia sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego VI kadencji

Ostatnia sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego VI kadencji

Radni Powiatu Rzeszowskiego zebrali się w czwartek (4 kwietnia) na ostatniej w mijającej kadencji, 64. sesji. Obrady poprzedziła Msza Święta w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie.

Ostatnia sesja była okazją do podsumowania ponad pięcioletniej działalności Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz podziękowań za dotychczasową pracę. W sesji brali udział liczni zaproszeni goście, m.in. były Starosta Rzeszowski, obecnie senator Józef Jodłowski, przedstawiciele samorządów gminnych powiatu, szefowie służb mundurowych i jednostek podległych samorządowi powiatowemu.

VI kadencja Rady Powiatu była wyjątkowa m.in. ze względu na jej długość. Trwała ona 5 lat. Ten czas zaznaczył się zarówno w historii powiatu, jak i całego kraju. W tym okresie samorządy musiały zmagać się z wieloma nieznanymi wcześniej problemami. Duża część kadencji upłynęła pod znakiem pandemii, później zaś międzynarodowego kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie.

– To najdłuższa kadencja w historii polskich samorządów, trwająca 5 lat i 6 miesięcy. Była ona nie tylko najdłuższa, ale i najtrudniejsza. Gdy obejmowałem funkcję przewodniczącego obiecywałem, że będę się starał, by obrady odbywały się jak najsprawniej i w atmosferze współpracy wszystkich radnych. Bardzo dziękuję za owocną współpracę i realizację zadań, które przyczyniły się do rozwoju powiatu – mówił Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton, zachęcając do udziału w wyborach 7 kwietnia.

Starosta Marek Sitarz w swym wystąpieniu dziękował zarówno radnym, jak i pracownikom starostwa i jednostek podległych. Szczególne słowa podziękowania kierował pod adresem senatora Józefa Jodłowskiego, który przez 18 lat sprawował funkcję starosty.

– Powiat Rzeszowski jest jednym z najlepszych powiatów. Powiatowy samorząd dba o to, by poziom życia mieszkańców był tu jak najwyższy. Sukcesy powiatu to zasługa tego, że wszyscy potrafiliśmy się porozumieć; że dobrze przebiegała współpraca z samorządami gminnymi. Nie wprowadziliśmy polityki do powiatu, skupialiśmy się na wydajnej pracy – mówił starosta Marek Sitarz, przypominając niektóre tylko sukcesy powiatu. Na początku kadencji budżet samorządu wynosił około 160 milionów złotych, by teraz osiągnąć poziom ok. 260 milionów złotych. Praktycznie do końca doprowadzona została sztandarowa inwestycja powiatu, czyli tworzenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”, w którym działa obecnie 40 dużych przedsiębiorstw z nowoczesnych branż, zaś docelowo liczba osób zatrudnionych ma sięgnąć 4 tysięcy osób. Inwestycje powiatowe osiągnęły wartość ponad 250 milionów złotych. W mijającej kadencji wybudowano m.in. łączniki autostrady A-4 i drogi ekspresowej S19, wybudowano sieć obiektów mostowo-drogowych w Świlczy, zbudowane lub przebudowane zostały kilometry dróg powiatowych, inwestowano w edukację, służbę zdrowia, opiekę społeczną.

– VI kadencja powiatu należy do bardzo udanych. Mogliśmy stworzyć bardzo dobre warunki życia dla mieszkańców powiatu – podkreślał starosta Marek Sitarz, przypominając, że trwają obecnie warte dziesiątki milionów złotych kolejne inwestycje, które kończone będą w kolejnej kadencji, m.in. rozbudowa Zespołu Szkół w Tyczynie, rozpoczynająca się budowa strzelnicy sportowej czy budowa Branżowego Centrum Umiejętności w Trzcianie.

Senator Józef Jodłowski w swym wystąpieniu podkreślał, że obecna kadencja, mimo wielu trudności, była dobrym okresem dla powiatu.

– Myślę, że spełniliśmy oczekiwania mieszkańców powiatu. Zrealizowaliśmy wiele zadań, które znacząco wpłynęły na poprawienie poziomu życia. Nie zmarnowaliśmy czasu. Wierzę, że powiat nadal będzie się intensywnie rozwijał – mówił senator Józef Jodłowski.

Pierwsze posiedzenie Rady Powiatu mijającej kadencji odbyło się 23 października 2018 roku. W czasie 64 sesji radni przyjęli 517 uchwał. 8 sesji Rady Powiatu, ze względu na pandemię odbyło się zdalnie. W trakcie kadencji, w 2019 roku, zmarł radny powiatowy Wiesław Kwasek. W zeszłym roku doszło do zmiany na stanowisku starosty. Józefa Jodłowskiego, który wybrany został senatorem, zastąpił dotychczasowy wicestarosta Marek Sitarz.

(s)

tablo