Dzień Samorządu Terytorialnego. Laury dla gmin Powiatu Rzeszowskiego

W piątek (7 czerwca) w Rzeszowie odbyły się podkarpackie obchody Dnia Samorządu Terytorialnego, święta ustanowionego przez Sejm RP na pamiątkę pierwszych, demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce z 1990. W uroczystościach brała udział delegacja Powiatu Rzeszowskiego ze sztandarem. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę, po której samorządowcy w tradycyjnym pochodzie, poprzedzani przez orkiestrę Szałamaistek, przeszli do Wojewódzkiego Domu Kultury, gdzie wręczane były okazjonalne odznaczenia i nagrody.  Minutą ciszy uczczono pamięć żołnierza zmarłego w wyniku obrażeń doznanych w czasie służby na granicy polsko-białoruskiej. Powiat Rzeszowski reprezentowali m.in. Wicestarosta Rzeszowski Jerzy Bednarz, Członkowie Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Zbigniew Sycz i Artur Szczutek oraz grupa radnych. Tradycyjnie istotnym elementem programu obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego na Podkarpaciu było wręczanie wyróżniających się gminom i ich włodarzom prestiżowych wyróżnień Podkarpacka Nagroda Samorządowa, przyznawanych przez Centrum Promocji Biznesu i Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządu Terytorialnego. Pierwszych laureatów 24. Podkarpackiej Nagrody Samorządowej 2024 poznaliśmy jeszcze w marcu w czasie Gali kadencji 2018-2024. Wtedy m.in. tytuł  Burmistrza Kadencji otrzymał burmistrz Boguchwały Wiesław Kąkol, zaś sama Boguchwała zwyciężyła w kategorii „Dobre miejsce zamieszkania”. W kategorii „Dziedzictwo kulturowe” triumfowała zaś gmina Świlcza. W czasie piątkowych  obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego samorządy Powiatu Rzeszowskiego zdobyły kolejne laury. Tytuł Najlepszego Wójta 2023 otrzymał wójt gminy Kamień Ryszard Bugiel, zaś statuetka Najlepszego Burmistrza 2023 trafiła do burmistrza Boguchwały Wiesława Kąkola. W czasie Gali wręczono również stypendia ufundowane przez Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządu Terytorialnego wyróżniającej się na różnych płaszczyznach młodzieży z podkarpackich szkół. (s)