Magdalenka – 3934 km do Santiago de Compostela

Magdalenka – 3934 km do Santiago de Compostela

Niedaleko Rzeszowa, w Malawie (gmina Krasne), na szczycie wzgórza Św. Marii Magdaleny, znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się panorama na miasto a przy dobrej pogodzie nawet na znacznie dalsze okolice. Jest tam też zabytkowy kościółek pw. Marii Magdaleny leżący na trasie Drogi Świętego Jakuba Via Regia. Wzgórze o wysokości 399 metrów n.p.m. stanowi północną krawędź Pogórza Dynowskiego i jest najwyższym wzniesieniem w okolicach Rzeszowa. Jest tu również plac zabaw dla dzieci. Przebiega tędy szlak turystyczno-historyczny im. Pułkownika Leopolda lisa-Kuli oraz szlak rowerowy Green Velo. Malownicze wzgórza pasma Marii Magdaleny, punkty widokowe oraz ciekawa historia związana z tym miejscem zachęcają do wizyty w tej części powiatu rzeszowskiego.

Kościółek Św. Marii Magdaleny

Obecna kaplica jest trzecim wybudowanym tu obiektem sakralnym. Pierwsza kaplica została rozebrana i przeniesiona do Krasnego po 1624 roku, kiedy kościół w Krasnem został spalony przez hordy Kantymira Murzy. Druga kaplica miała powstać przed 1646 rokiem. Rozebrano ją w 1712 roku.

Z historią powstania budowli związane są różne legendy. Jedna z nich mówi, że kościół pw. Marii Magdaleny w Malawie miał podobno zostać wybudowany w dowód wdzięczności za cudowne ocalenie. Legenda mówi o stadach wilków siejących postrach wśród okolicznych mieszkańców. Podobno ich ofiarami padały także dzieci. Mieszkańcy udali się więc z prośbą do pana tutejszych lasów, by zebrał myśliwych i urządził polowanie na bestie. Kiedy podczas łowów byli na najwyższej górze osaczyła ich wataha wilków. W obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa pan złożył przysięgę, że jeżeli zostaną ocaleni zbuduje w tym miejscu kaplicę. Wilki uciekły, a pan wypełnił złożone ślubowanie.

Inna opowiada o księciu Jerzym Lubomirskim, który chcąc udowodnić swą celność w strzelaniu śmiertelnie ranił człowieka. Książę założył się ze swoim sługą, że strzelając z okna pałacu trafi w koguta niesionego przez kupca na targ. Jednak celność księcia zawiodła i kula trafiła w człowieka.

Obecny kościół miał zostać zbudowany przez księcia Jerzego Lubomirskiego podobno jako zadośćuczynienie za zabójstwo. Kościół miał pełnić rolę punktu obronnego i strażniczo-obserwacyjnego.

Obraz patronki kościółka umieszczony jest w XIX-wiecznym ołtarzu o zielonej kolorystyce. Boczne ołtarze Matki Bożej Różańcowej i świętego Antoniego pochodzą z II połowy XVIII wieku. Kościółek użytkowany jest okresowo. Dawniej odbywały się tu słynne odpusty i jarmarki. W dzień odpustu, 22 lipca, przybywały tu tłumy wiernych. Kościółek bywa wybierany na miejsce ślubów małżeńskich.

Szlak Świętego Jakuba

Droga Św. Jakuba, oznaczona symbolem muszli, wiedzie do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób świętego Jakuba. Na przełomie XII i XIII wieku wybudowano tam świątynię, która stała się celem pielgrzymek pątników z całej Europy. To trzecie, po Rzymie i Jerozolimie, miejsce pielgrzymowania chrześcijan.

W Polsce, droga Świętego Jakuba przebiega od wschodniej granicy kraju do Krakowa, a następnie do Zgorzelca. Znakiem muszli oznaczony został także kościółek Św. Marii Magdaleny – to szósty etap polskiego odcinka drogi Św. Jakuba Via Regia (120 km tej trasy).