10 medali TG „Sokół” oraz III miejsce Polski w Mistrzostwach Europy Fit Kids IBBF

10 medali TG „Sokół” oraz III miejsce Polski w Mistrzostwach Europy Fit Kids IBBF

W miniony weekend hala widowiskowa Teatru Narodowego w Koszycach (Słowacja) była areną najważniejszej imprezy Fid Kids Starego kontynentu jaką były Mistrzostwa Europy federacji IBBF (International Bodybuliding Fitness Federation). Finały Mistrzostw Europy zgromadziły na starcie elitę 375 zawodników i zawodniczek z krajów: Czechy, Chorwacja, Polska, Turecka Republika Cypru Północnego, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Słowacja. 

Z Polski startowało 31 zawodników z 5 klubów (Poronin, Sandomierz, Radzyń, Świdnica, Rzeszów). Województwo Podkarpackie reprezentowało 9 zawodniczek – wszystkie z sekcji Fit Kids Academy – Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie. Był to pierwszy start „Sokoła” w tej federacji, który potwierdził wybitny poziom sportowy zawodników tegoż klubu. „Sokoli” zdobyli tu bowiem 10 medali a Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał aż 5-krotnie w hali Championatu Europy w Koszycach. Ponadto TG „Sokół” wywalczyło 4 srebrne i 1 brązowy medal. W klasyfikacji narodów Polska zajęła III miejsce podium. 

Nieoficjalne 7 zawodniczek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rzeszowie zakwalifikowało się do kadry narodowej IBFF na Mistrzostwa Świata – Novalija’24. Osobowością Mistrzostw była Kinga Ożóg, która – łącząc w sobie funkcje zawodnika, trenera i choreografa klubu – do 2 tegorocznych tytułów Mistrzyni Polski federacji WBBF-WFF oraz Polskiego Związku Fit Kid dorzuciła zloty i srebrny medal Mistrzostw Europy IBFF (solo, duet). To nie pierwszy tego rodzaju wyczyn w historii TG „Sokół” Rzeszów. Uprzednio po tego rodzaju sukcesy sięgały: najbardziej utytułowana zawodniczka klubu – Julia Sycz oraz jej klubowa koleżanka – multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski – Weronika Pastuła. 

Mistrzostwa Europy w Koszycach miały więcej osobowości z klubu TG „Sokół”. Wśród których należy wyróżnić i Wladyslavę Frolową i Zuzannę Łagodę, które zgarnęły po 2 złote medale w konkurencji solo i duo. Klasą dla siebie były kolejne podwójne medalistki Mistrzostw Europy w tych kategoriach: Maria Wozowicz (złoto, srebro), Milena Żołnowska (złoto, brąz) i Aleksandra Lubas (2 x srebro). 

Klasyfikacja zawodniczek TG „Sokół” Rzeszów”: 

SOLO:

Mistrzynie Europy IBFF’24: Zuzanna Łagoda, Kinga Ożóg, Vladyslawa Frolova.

Wicemistrzynie Europy IBFF’24: Aleksandra Lubas, Maria Hul, Maria Wozowicz.

II Wicemistrzyni Europy IBFF’24: Milena Żołnowska.

DUETY:

Mistrzynie Europy IBFF’24: Vladyslawa Frolova, Maria Wozowicz; Żołnowska Milena, Łagoda Zuzanna.

Wicemistrzynie Europy IBFF’24: Duet Kinga Ożóg Aleksandra Lubas.

Pozostałe miejsca TG „Sokół”:

Hanna Dolot – 7 miejsce,

Anna Malak – 8 miejsce.

Trenerami klubowymi TG „Sokół” są: Oliwia Rejment, Paulina Maternia, Lena Skowrońska, Wiktoria Kloc, Kinga Ożóg, Serioża Koczarian oraz Grzegorz Bielec.

 

Głos trenerski: Grzegorz Bielec:

„Rzeszów – Stolica Innowacji”, od kilku lat – na bazie fitnessowych osiągnięć sportowych Naszych Zawodników – wypracowuje sobie kolejne miano: „Fitnessowej Stolicy Polski”. Liczne sukcesy naszych Zawodniczek potwierdzają, że tytuł ten nie jest przypadkowy. W mieście mamy 4 kluby fitnessu gimnastycznego (najwięcej z polskich miast), w tym 2 (ACRO-GYM i TG „SOKÓŁ”) brylujące pod względem poziomu i osiągnięć sportowych na mapie kraju. Ponadto TG „Sokół” jako jedyny klub w Polsce od kilku lat wystawia zawodników w czterech różnych federacjach (WBBF-WFF, PZFK, IBFF, ZTG„S”) z których każdorazowo wraca – głównie ze złotymi – medalami a także innymi prestiżowymi wyróżnieniami (Drużynowym Mistrzostwem Polski, MVP, Over-All Champion itp.).

Mamy wspaniałe i zdolne dzieciaki, wybitną kadrę szkoleniowców a także grono bardzo konkretnych i zaangażowanych rodziców. To wszystko, poparte ciężką pracą składa się na nasze sukcesy. Sezon startowy kończymy nieoficjalnie: 7 powołaniami do kadry narodowej na Mistrzostwa Świata IBFF Novalija’24 oraz 21 miejscami w kadrze na Mistrzostwa Europy IFKD Sofia’24. Chcielibyśmy, aby w tych imprezach mogli reprezentować Nasze Miasto najlepsi z najlepszych a nie tylko ci, których rodzice są w stanie sprostać nakładom finansowym związanym z udziałem w tych wydarzeniach. Zatem teraz przed nami kolejne wyzwanie – zebrania środków na wyjazd. Jak zwykle organizujemy się, zakładamy zrzutkę, zbieramy pieniążki i ogólnie mobilizujemy wszelkie działania. Liczymy też na wsparcie władz samorządu lokalnego oraz firm lokalnych, wszystko po to, aby na forum międzynarodowym pokazać jak wspaniałe są Nasze Dzieciaki z najstarszego Klubu Naszego Miasta (rok założenia 1886) i po to by Mazurek Dąbrowskiego ponownie mógł wybrzmieć podczas mistrzostw świata i Europy w Novaliji i Sofii.