Wojewódzkie Obchody Święta Policji w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej

Dziś (17 lipca 2024 r.) w Rzeszowie na Placu Farnym odbył się uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Święta Policji w 105. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Dzisiejsze obchody, poprzedziła Msza św. w Kościele farnym w Rzeszowie, w intencji podkarpackich policjantów i pracowników Policji celebrowana przez ks. bp Jana Wątrobę.

Po nabożeństwie główna uroczystość odbyła się na Placu Farnym w Rzeszowie. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Komendant Główny Policji.

Zgromadzonych gości przywitał insp. Jarosław Tokarczyk Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie. Wśród obecnych byli m.in. Komendant Główny Policji insp. Marek Boroń, Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki i Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, a także liczne grono parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.   Powiat Rzeszowski reprezentowali: dr Krzysztof Jarosz – Starosta Rzeszowski oraz Jerzy Bednarz – Wicestarosta Rzeszowski.
Święto Policji jest dla podkarpackich policjantów czasem wyróżnień i awansów oraz podziękowań za ich trudną i pełną poświęcenia służbę.

Po podniesieniu flagi państwowej, minutą ciszy uczczono pamięć pomordowanych przez NKWD na wschodzie i uhonorowano odznakami i medali m. in. w następujących kategoriach: “Za Długoletnią Służbę” w imieniu Prezydenta RP oraz “Za Zasługi dla Policji” i “Zasłużony Policjant”.