Powiat Rzeszowski w Podkarpackiej Dolinie Wodorowej

Powiat Rzeszowski w Podkarpackiej Dolinie Wodorowej

Radni Powiatu Rzeszowskiego zdecydowali na sesji 22 lipca o przystąpieniu do stowarzyszenia „Podkarpacka Dolina Wodorowa”. 

Stowarzyszenie powstało w 2021 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi podkarpackiego przemysłu wodorowego, opartego o produkcję wodoru z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji Odnawialnych Źródeł Energii oraz jego wykorzystanie w energetyce cieplnej, transporcie, infrastrukturze i przemyśle. 

Członkami stowarzyszenia są duże firmy komunalne i energetyczne, oraz lokalne samorządy lokalne. Wśród założycieli znaleźli się przedstawiciele uczelni, ośrodków badawczych, przedsiębiorstw z branży energetycznej oraz stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”. Prezesem Zarządu Podkarpackiej Doliny Wodorowej jest prof. dr hab. Jarosław Sęp z Politechniki Rzeszowskiej. Powiat Rzeszowski będzie reprezentowany w stowarzyszeniu przez starostę Krzysztofa Jarosza.

- Gospodarka wodorowa to przyszłość. Jeżeli nie będziemy inwestować w nowe technologie to będziemy coraz więcej płacić za produkcję dwutlenku węgla, co finalnie będzie obciążało mieszkańców. Obecność w stowarzyszeniu pozwoli nam na uczestnictwo w projektach, pozyskiwanie środków zewnętrznych, bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dostrzegamy potencjał gospodarki wodorowej, jej wpływ na rozwój regionu i potencjalne korzyści wynikające z tworzenia warunków do budowy gospodarki wodorowej, także na terenie stref ekonomicznych w województwie i powiecie

Starostwo Powiatowe w Rzeszowie zostaje jednocześnie włączone do Regionalnej Grupy Interesariuszy w ramach projektu UNLOCK („Uwolnienie zielonej gospodarki wodorowej dla MŚP w Regionach Europejskich”.). Celem projektu jest zmniejszenie dysproporcji między regionami europejskimi, wzmocnienie zrównoważonego wzrostu konkurencyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw, tworzenie miejsc pracy poprzez inwestycje produkcyjne w regionalne gospodarki oparte na zielonym wodorze. Liderem projektu jest Hanze Uniwersytet Nauk Stosowanych w północnoholenderskim Groningen.

s