Powiat Rzeszowski wspiera uzdolnionych uczniów

Na ostatniej, lipcowej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego, radni przyjęli „Program wspierania edukacji uzdolnionych uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Rzeszowski”. W jego ramach przyznawane będą stypendia uczniowskie oraz nagrody za nieprzeciętne wyniki w nauce „Młode Talenty Powiatu Rzeszowskiego”.

– Zależy nam na wspieraniu młodzieży ze szkół prowadzonych przez Powiat Rzeszowski, rozwijaniu jej uzdolnień i zainteresowań. Temu służy program wsparcia najzdolniejszych uczniów, którzy są przyszłością powiatu – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.

Program ma na celu m.in. zachęcanie uczniów do udziału w olimpiadach i konkursach, propagowanie pozytywnych wzorców dla młodzieży powiatu, promowanie najzdolniejszych uczniów oraz promocję Powiatu Rzeszowskiego poprzez wybitnie uzdolnionych. Jest on kierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Powiatu Rzeszowskiego, w których nauka kończy się egzaminem dojrzałości.

Stypendium w wysokości 2 tysięcy złotych będzie przyznawane uczniom, którzy w ostatnim roku szkolnym uzyskali jedno z osiągnięć: średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych 5,5 lub wyższą, zajęcie czołowych miejsc w olimpiadach i konkursach na szczeblu wojewódzkim bądź ogólnopolskim lub szczególne osiągnięcia w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej wojewódzkim.

Z kolei nagroda za nieprzeciętne wyniki w nauce „Młode Talenty Powiatu Rzeszowskiego” w wysokości 500 złotych będzie przyznawana uczniom, którzy uzyskali na świadectwie szkolnym z ostatniego roku szkolnego najwyższą średnią ocen w swojej szkole.

Wnioski o stypendia i nagrody „Młode Talenty Powiatu Rzeszowskiego” mogą składać dyrektorzy szkół, do których uczęszczają wyróżniający się uczniowie. Wnioski o stypendia uczniowskie mogą także składać pełnoletni uczniowie i rodzice uczniów niepełnoletnich ubiegających się o stypendium. Decyzje o ich przyznaniu podejmować będzie Zarząd Powiatu Rzeszowskiego.

s.