Ponad 2 tysiące uczniów ze szkół podlegających Powiatowi Rzeszowskiemu rozpocznie we wrześniu nowy rok szkolny. W klasach pierwszych tych placówek naukę zacznie ponad 300 osób. W placówkach oświatowych powiatu zatrudnionych jest około 300 nauczycieli i 120 pracowników niepedagogicznych.
Powiat Rzeszowski jest organem prowadzącym dla pięciu (nie licząc szkolnictwa specjalnego) placówek oświatowych: Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie, Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, Zespołu Szkół w Tyczynie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie.
Największą placówką oświatową powiatu, pod względem liczby uczniów, jest Zespół Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie. Na rok szkolny 2024/2025 zapisanych jest tu 572 uczniów, naukę po raz pierwszy rozpocznie 89 młodych osób. Funkcjonuje tu technikum kształcące na kierunkach technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik usług fryzjerskich ,a także Liceum Ogólnokształcące. Tutejsze technikum znalazło się w czołówce szkół średnich sklasyfikowanych w Ogólnopolskim Rankingu Perspektyw 2024, zajmując 7 miejsce wśród najbardziej prestiżowych techników na Podkarpaciu.
444 uczniów będzie uczęszczać w najbliższym roku szkolnym do Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, z czego 61 zasiądzie po raz pierwszy w ławach tej szkoły. W miejscowym technikum uczniowie kształcą się w kierunkach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik handlowiec i technik logistyczny, zaś w Branżowej Szkole I stopnia uczniowie zdobywają zawód mechanika pojazdów samochodowych.
W Zespole Szkół w Sokołowie Małopolskim w tym roku szkolnym nauki pobierać będą 404 osoby, z czego 68 uczniów w pierwszej klasie. Funkcjonuje tu Liceum Ogólnokształcące, Technikum oraz Branżowa Szkoła I stopnia. Szkolnictwo zawodowe obejmuje tu naukę takich zawodów jak: technik ekonomista, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, cukiernik, kucharz, mechanik pojazdów samochodowych oraz sprzedawca.
335 uczniów uczęszczać będzie do Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, dla 53 będzie to pierwszy rok nauki w tej placówce. Oferta edukacyjna tej placówki obejmuje klasę politechniczną, promedyczną z innowacją pielęgniarsko-kosmetyczną, humanistyczno-językową, oddział przygotowania wojskowego oraz klasę przyrodniczą.
Nowy rok szkolny w Zespole Szkół w Tyczynie przywita z kolei 206 młodych ludzi, w klasie pierwszej 34. Funkcjonują tu takie klasy jak: policyjna realizowana we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie z zajęciami z edukacji policyjnej prowadzonymi przez funkcjonariuszy Policji, psychologia w służbach mundurowych z zajęciami z podstaw psychologii teoretycznej i stosowanej ze szczególnym uwzględnieniem psychologii służb mundurowych, informatyczna – cyberbezpieczeństwo z zajęciami z zakresu ochrony systemów komputerowych przed atakami, uszkodzeniami i nielegalnym dostępem, bezpieczeństwo publiczne z zajęciami z penitencjarystyki realizowanymi przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Rzeszowie oraz z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego prowadzonymi przez wykładowców Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także klasa sportowa – piłka nożna ze szkoleniem sportowym w zakresie piłki nożnej prowadzonym przez trenerów piłkarskich.
Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz zapewnia, że edukacja jest jednym z priorytetów samorządu powiatowego.
– Staramy się poszerzać ofertę edukacyjną i dostosowywać ją do potrzeb współczesnego rynku pracy. Stąd też stałe inwestycje w nasze szkoły. Idziemy z duchem czasu, oferujemy ciekawe kierunki nauczania, wykorzystujemy nowoczesne technologie – zapewnia Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz.
s