Dożynki Gminy Hyżne

Dożynki Gminy Hyżne

W minioną niedzielę, w Dylągówce, odbyły się Dożynki Gminy Hyżne. To ważne wydarzenie, będące ukoronowaniem rolniczego trudu, stało się okazją do wspólnego świętowania oraz dziękowania za obfite zbiory. Powiat Rzeszowski reprezentował Antoni Ossoliński Radny Powiatu Rzeszowskiego. Była też oczywiście radna Anna Lorenz-Filip, która pełni również funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem. Obecność samorządowców powiatu rzeszowskiego podkreśliła znaczenie współpracy oraz wsparcia dla lokalnych inicjatyw.

Dożynki w Dylągówce były nie tylko czasem radości ale również okazją do integracji społeczności lokalnej, a także podkreślenia wartości podtrzymywania rodzimych tradycji w życiu mieszkańców gminy Hyżne.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w intencji rolników gminy Hyżne oraz w podziękowaniu za zebrane plony. Następnie, barwnym korowodem dożynkowym, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Dylągówki, w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Hyżne, uczestnicy udali się na Stadion Sportowy w Dylągówce. Tam odbył się ceremoniał przekazania chleba przez Starostów Dożynek na ręce gospodarza Gminy Bartłomieja Kuchty.

Podczas wydarzenia, oprócz tradycyjnych obrzędów, miały miejsce liczne atrakcje kulturalne, występy artystyczne oraz degustacje lokalnych potraw. W części artystycznej na scenie wystąpili: Maria Badnarek – poetka z Warszawy rodem z Hyżnego, Orkiestra Dęta z Dylągówki, Grupa Jubileuszowa ZPiT “Hyżniacy” wraz z kapelą, Grupa Obrzędowa „Futomianie” w inscenizacji pt. „Wieńcowiny”, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dylągówce, Split Formacja Akrobatyczna. Gwiazdą wieczoru był Kabaret Moherowe Berety – „Koronczarki z Podlasia”. Podczas wydarzenia miejscowe koła gospodyń wiejskich przygotowały degustację tradycyjnego jadła. Odbył się także konkurs na najlepszą tradycyjna potrawę zorganizowany pod hasłem „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Najlepsza Potrawa Regionalna”. Na placu dożynkowym prezentowali się rękodzielnicy i producenci lokalnych wyrobów. Swoje stoisko informacyjno-promocyjne miał również Powiatowy Urząd Pracy z Rzeszowa. Można było zatem zasięgnąć informacji m.in. odnośnie aktualnej oferty urzędu pracy.
Nas zakończenie Dożynek, na placu odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Nieprzespana Noc” trwająca – jak wskazuje nazwa zespołu – do późnych godzin nocnych.

Fot. Andrzej Błoński, któremu dziękujemy za udostępnienie pięknych zdjęć

Dożynki w Hyżnem

Na wzgórzach Hyżnego słońce lśni złotem,
Nadszedł czas dożynek, dzień pełen ochoty.
Rolnik z uśmiechem patrzy na swe plony,
Bo trud jego rąk w kłosach jest zamknięty.

Zboża kołyszą się na wietrze łagodnym,
Jak złote morze, falą niespokojną.
Dzieci biegną w pole, z wiankami na głowach,
Świętując ten dzień, ze śmiechem i pieśnią.

Wieczorem zapłoną ogniska wysokie,
Muzyka popłynie, a tańce wokoło.
To czas wdzięczności za owocny trud,
Za ziemię, co rodzi chleb nasz powszedni.

Niechaj echo w górach niesie tę pieśń,
Dożynki w Hyżnem to radość i treść.
Wszystkie serca biją w rytmie natury,
Gmina dziękuje plonem swej kultury.