W sobotę, 24 sierpnia, w Trzebusce koło Sokołowa Małopolskiego odbył się pierwszy Bieg Obozowy 1944-2024. Miał on upamiętnić 80. rocznicę powstania i funkcjonowania obozu NKWD w Trzebusce, a zwłaszcza tych którzy stracili swoje życie w pobliskich lasach w Turzy czy za Nienadówką. I Bieg Obozowy, objęty patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego, dr Krzysztofa Jarosza, był zatem doskonałą okazją do oddania hołdu ofiarom obozu NKWD oraz integracji lokalnej społeczności. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” w Trzebusce. W biegu wzięło udział ponad 200 osób. Trasa biegu liczyła dokładnie 1944 metry, co nawiązywało do tragicznego roku trwania obozu.
W wydarzeniu, jak też w samym biegu wziął udział Wicestarosta Rzeszowski Jerzy Bednarz oraz Tadeusz Chmiel Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego. Pokonanie całej trasy biegu przez Wicestarostę Rzeszowskiego podkreśliło wagę tej uroczystości. Był także Stanisław Kula Radny Powiatu Rzeszowskiego. Gminę i Miasto Sokołów Małopolski reprezentował Burmistrz Andrzej Kraska, jego zastępca Sławomir Ożóg, przewodniczący sokołowskiej rady gminy Paweł Rusin oraz radny Witold Pasierb. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało Radio Via.
I Bieg Obozowy rozpoczęła modlitwa w kościele parafialnym w Trzebusce, którą prowadził ksiądz proboszcz Władysława Szwed. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe koszulki i magnesy. Na mecie na każdego czekały przygotowane przez organizatorów medale, a także poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Trzebuski. Nie obyło się także bez akcentu wokalno-muzycznego – młodzież śpiewająca w parafialnym chórze wykonała pieśni patriotycznych pod przewodnictwem organisty Radosława Frącza. W krótkich wystąpieniach burmistrz Andrzej Kraska oraz wicestarosta Jerzy Bednarz podzielili się swoimi refleksjami dotyczącymi historii obozu NKWD w Trzebusce. Podniosły charakter tego wydarzenia podkreśliło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego z oprawą świetlno – dymną Podkarpackich Legionistów.
Fot.: Sebastian Lesiczka