21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Według oficjalnych danych na chorobę Alzheimera w Polsce cierpi około 300 tysięcy osób, na Podkarpaciu tylko w 2020 roku zanotowano ok. 2300 zachorowań.
Pierwszy i jedyny w naszym regionie ośrodek leczenia i rehabilitacji osób dotkniętych tą nieuleczalną chorobą znajduje się w Powiecie Rzeszowskim, w Szpitalu Chorób Płuc i Opieka Długoterminowa im. św. Jana Pawła II w Górnie.

Już w 2001 roku w Górni. w strukturze istniejącego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, został utworzony 25-łóżkowy oddział dla chorych na chorobę Alzheimera. W 2017 roku został oddany do użytku, przeznaczony dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera, pawilon nr 10. Jego budowa kosztowała ponad 12 milionów złotych, z czego 80 procent pochodziło z funduszy norweskich, reszta ze środków Powiatu Rzeszowskiego, który jest organem prowadzącym szpitala. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Polsce. Ośrodek w Górnie jest w stanie objąć całodobową opieką ponad 90 cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci mają zapewnioną wszechstronną pomoc medyczną, diagnostykę i rehabilitację. Wykwalifikowani fizjoterapeuci troszczą się o sprawność fizyczną pacjentów, a psychologowie uczą życia z Alzheimerem.

– Nie szczędzimy sił i środków na wspieranie i rozwój ośrodka. Jego atutem jest doskonałe wyposażenie i fachowy personel. Naszym podstawowym celem jest zapewnienie chorym godnych warunków leczenia i życia z tą straszną, niestety nieuleczalną chorobą – mówi Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. 

Choroba Alzheimera to utrata lub zaburzenie tzw. czynności korowych, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, mowa czy ocena sytuacji. Powoduje nieodwracalną utratę  komórek nerwowych w mózgu. Początkowo rozwija się bez widocznych objawów. Często mija kilka lat, nim udaje się ją u chorego pacjenta zdiagnozować. 

Liczba chorych niestety stale rośnie. Szacuje się, że w Polsce z otępieniem żyje ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. Tylko na Podkarpaciu w 2020 roku na Alzheimera i inne otępienia zachorowało 2310 osób. Wielu ludzi niestety nie zdaje sobie jeszcze sprawy z choroby. Szacuje się, że może ona dotykać nawet 30 procent osób w wieku powyżej 80 lat. 

Choroba Alzheimera ma trzy fazy.

  1. Pierwsza trwa od dwóch do pięciu lat. Objawami są wówczas problemy z pamięcią i orientacją w nowych miejscach, kłopoty z nauką czegoś nowego. W drugim stadium trwającym od dwóch do dwunastu lat chory zaczyna odcinać się od otoczenia, zapomina imiona bliskich, staje się nieufny.
  2. Drugie stadium trwa od 2 do 12 lat. Pamięć jest bardziej zaburzona, chory zapomina imiona dzieci, nie ufa bliskim, unika ludzi i błądzi nawet w znanym otoczeniu.
  3. W trzeciej fazie kontakt z osobą dotkniętą chorobą staje się mocno ograniczony, pacjent posługuje się pojedynczymi słowami, ma problemy z kontrolowaniem czynności fizjologicznych, wymaga całodobowej opieki. Chorzy na Alzheimera umierają zazwyczaj po ok. 10 latach od postawienia diagnozy. Obecnie nie ma leku pozwalającego na wyleczenie chorego, ale wczesne wykrycie opóźnia rozwój choroby i zmniejsza jej uciążliwość.

s

Na ten temat została zorganizowana także audycja w Radiu Via:

Od lat niosą pomoc chorym na Alzheimera – Radio VIA – Katolickie Radio Rzeszów